Risk yönetim aracı olarak riskteki değer (var) yöntemi ile portföy riskinin ölçümüne ilişkin bir uygulama
For calculating portfolio risk with value at risk model as risk operating tool
- Tez No: 215746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Riskteki Değer modellerinin tanıtılması ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) baz alan bir uygulama yapılması amaçlanmıştır. Uygulamada 03.01.2005-31.08.2007 dönemi İMKB imalat sanayii verileri kullanılmıştır. Riskteki Değer modellerinden Varyans Kovaryans, Tarihi Simülasyon ve Monte Carlo Simülasyon yöntemleri kullanılarak, iki portföyün Riskteki Değerleri hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra Riskteki Değer hesaplanırken genel olarak Basel Komitesi'nin önerdiği ve BDDK'nın kabul ettiği sayısal ölçütler kullanılmıştır. Bu ölçütler; 1 günlük elde tutma süresi, %99 güven aralığı ve en az 1 yıllık gözlem aralığıdır. Öte yandan portföylerin oluşturulması aşamasında, bulunduğu sektöre göre düşük F/K oranına sahip menkul kıymetlerin daha yüksek F/K oranına sahip menkul kıymetlere göre daha fazla kazanç sağladığı yönündeki yaklaşım benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, introducing VaR models and making a practice on Istanbul Stock Exchange (IMKB) are aimed. Using by Variance Covariance Model, one of the cammon Var models, total risks of two selected portfolios are calculated. Istanbul Stock Exchange?s data belonging to 2005-2006 manufacturing industry are used in this practice. In addition, in this practice the standards which Basel Committe are suggested and BDDK are accepted are generally used. These standards are the 1 day of the holding period, %99 of the confidence level and the time horizon of minimum one year. On the other hand selecting portfolio, the criteria about if a financial tool?s price-return ratio is lower than its sector?s price-return ratio, its return is much more compared to the financial tool whose price-return ratio is higher than its sector?s price-return ratio.