İlköğretim müzik eğitimi dersinde 2007-2008 eğitim-öğretim yılında okutulan öğrenci çalışma kitaplarındaki şarkıların müziksel amaçları bakımından analizi
The analysis of the school songs taught in the music textbooks in terms of their musical targets in primary school music education programme in 2007-2008 academic year
  1. Tez No: 215769
  2. Yazar: RUŞEN ALKAR
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, 2006 yılı Müzik Öğretim Programına uygun olarak hazırlanan ve okullarda okutulmasına 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlanan müzik ders kitaplarındaki okul şarkılarını inceleme amacı taşımaktadır.Araştırmada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf kitaplarında bulunan 218 adet okul şarkısı Windows Excel programına yüklenerek bir veri bankası oluşturulmuş ve şarkılar ?=eğersay? eleme yöntemiyle müziksel amaçları bakımından analiz edilmiştir.Elde edilen veriler ışığında tablo ve grafikler hazırlanmış, yorumlar yapılmıştır.Araştırma ayrıca, 2006 Müzik dersi kitaplarının genel bir değerlendirmesidir. Araştırmada, ders kitaplarının içeriklerinin geliştirilmesi ve daha etkili uygulanabilmesi anlamında önerilerde de bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the school songs which were prepared parallel to the 2006 Music Education Programme that started to take place in the music lesson books of 2007-2008 educational period.In this research, 218 school songs which took place in the books of 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th classes were loaded into the windows excel programme and formed a database and the songs were analyzed according to their musical targets by the elimination method called“=eğersay”by means of the datas that were reached, tables and graphics were prepared and comments were made.Also this research is a general evolution of the 2006 music lesson books.In this research there had been some advices about improving the contents of the lesson books and using them more effective.