Türkiye'deki ilköğretim okulları birinci kademe 4. ve 5.sınıf müzik dersinde öğretilen şarkıların eğitim müziği besteleme teknikleri bakımından incelenmesi
The survey of the songs taught to the 4th and 5th graders in music course at primary schools in Turkey in terms of the techniques of educational music composition
  1. Tez No: 311045
  2. Yazar: GAMZE ZİŞAN BAYLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma İlköğretim 1.kademe 4. ve 5. sınıf müzik derslerinde kullanılan özgün çocuk şarkılarını eğitim müziği besteleme tekniklerine uygunluk durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Milli Eğitim Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulu'nun 17.07.2007 gün ve 6746 sayılı yazısı ile eğitim aracı kabul edilen İlköğretim 1.kademe 4.ve 5.sınıf müzik ders kitaplarında yer alan ve örneklemi oluşturan 14 özgün şarkı da eğitim müziği besteleme tekniklerinden prozodi, biçim ve eğitsellik ilkelerine ne ölçüde uyulduğu araştırılmıştır. Alanları eğitim müziği ve eğitim müziği besteciliği olan kişilerin şarkılarını bestelerken tartımsal uyum ve Ezgisel (Kelime Vurgusu) uyuma daha çok özen gösterdikleri belirlenmiştir. İncelenen şarkıların geneli toplamında (600 hece) %16'lık bir oranda tartımsal uyum ve %22'lik bir oranda ezgisel-eğitsellik uyum hatası belirlenmiştir. Bestecilerin şarkı bestelerken tartımsal uyuma daha çok özen gösterdikleri belirlenmiştir. Şarkılar daki bu genel görünüm frekans ve yüzde kullanılarak tablolaştırılmıştır. İncelenen özgün şarkılardan 10 tanesinin tek bölümlü, 3 tanesinin iki bölümlü ve 1 tanesinin üç bölümlü şarkı formu biçiminde yazıldığı ve ses sınırları içerisinde oldukları saptanmıştır. Bütün bu sonuçlara dayanılarak müzik dersinde kullanılan ders kitabının müzik öğretmenlerinin şarkı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bu alanda uzman kurum ve kişilerinin ortak çalışmaları ile yeniden düzenlenmesi, müzik öğretmenlerinin eğitim müziği besteleme teknikleri konusunda yeterli bilgi ve beceriyle donatılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey has been done so as to determine whether unique child songs used for the 4th and the 5th graders in music courses at Primary Schools are appropriate in terms of the techniques of Educational music composition. With this purpose, upon the documents dated 17th July 2007 and numbered 6746 of Ministry of Education, Board of Education to what extend 14 unique songs sampied are appropriate in terms of prosody, style and education out of the techniques of educational music composition has been reseached. It has been determined that people whose field of study is educational music make a point of rhytmical and melodic harmony more. Among the songs analysed, 16 percent of rhytmical error and 22 percent of melodic error have been determined. It?s been determined that composers care rhytmical harmony more. This general view dotained from the songs have been tabulated by the use of frequency and percentage. It?s been seen that 10 of these songs consist of are part, that 3 of songs consist of two parts and that 1 of these songs consists of three part. As a result of these, it has been suggested the coursebook used in music courses to be reorganized with the cooperation of the competent people and institutions in this field in a way that it will meet the music teachers need of song; additionally, it?s been suggested music teachers to be armed with knowledge and competence in terms of the techiques of educational music composition.