Türk siyasal yaşamında Özgürlük ve Dayanışma Partisi
Freedom and Solidarity Party at the Turkish political life
  1. Tez No: 215806
  2. Yazar: ANIL PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM YALANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 22 Ocak 1996'da kuruldu. ÖDP, farklı siyasal geleneklerden, çeşitli sosyalist gruplardan oluşturulan çoğulcu, devrimci bir kitle partisidir. İlk Genel Başkanı Ufuk Uras'tır.Parti, farklı düşüncelerin meşruiyetini tanır ve organizasyon içinde azınlıkların haklarına garanti verir. ÖDP, farklı eğilimlerin varlığını büyük bir zenginlik kaynağı olarak görür.Parti, 1999 genel seçimlerinde oyların %0,8'ini aldı. Bu onlar için büyük bir hayal kırıklığıydı. 2001 yılıyla birlikte derin bir iç kriz izledi. Başlangıçtaki gruplardan birkaçı ayrıldı. 2002 seçimlerinde parti geçerli oyların %0,3'ünü aldı. Ufuk Uras, hayal kırıklığından dolayı genel başkanlıktan istifa etti. 2004 yerel seçimlerinde ÖDP, Artvin ve Yozgat'ın belediye yönetimini kazandı. 2004 yerel seçimlerinde ÖDP, DEHAP ve SHP ile seçim koalisyonunda yer aldı. Koalisyon yurt çapında %5 oy kazandı.ÖDP, siyasal eylem ve tezleriyle Türk demokrasi tarihinde farklı bir noktada yer aldı. Parti, özgürlük, dayanışma ve barışa önem verdi. Parti, özgürlükçü sosyalizmi hedef aldı.
Özet (Çeviri)
Freedom and Solidarity Party was founded at 22 January 1996. Freedom and Solidarity Party (ÖDP), is a pluralist revalutionary mass party comprised of various socialist groups from different political traditions. First General President was Ufuk Uras.The party recognizes the legitimacy of different opinions and guarantees the rights of minorities within the organization. ÖDP considers the existence of different tendencies as its major resource of richness.The Party, polled %0,8 of the vote in 1999 general election. This is a big dissapointment. A deep internal crisis followed by 2001. Several of the initial groups left from party. In 2002 elections, the party received %0.3 of the national vote. Ufuk Uras, demited from general present because of the disepointment. In the 2004 local elections, the ÖDP won of two town halls in Artvin and Yozgat provinces. In the 2004 local elections the ÖDP was represented in an electoral coalition with the DEHAP and the left Social Democrat SHP (Sosyaldemokrat Halk Partisi). The coalition won %5 vote of the nationwide.ÖDP, ranked with Turkish democracy history a different place with their actions and thesis. The Party attached importance to freedom, solidarity and peace. The Party, taked aim at new socialism.