Limited ortaklık payının devri
Transfer of limited company shares
- Tez No: 215810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORUÇ HAMİ ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu çalışmanın amacı, limited ortaklık payının devrinin incelenmesidir.Ticari hayatta yoğun uygulaması bulunan limited ortaklıklar, sınırlı sorumluluk ve ortakların aynı zamanda idareci olması esaslarını aynı yapı içinde birleştirmektedir. Bu haliyle kişi ve sermaye ortaklıkları arasında yer almaktadır.Payın devri tüm ortaklıklar bakımından farklı düzenlenmiştir. Bu sebeple payın devrine ilişkin düzenlemeler, ortaklığın kişi veya sermaye ortaklığı olması bakımından belirleyici konulardan birini oluşturmaktadır.Bu haliyle payın devri bir taraftan devreden ve devralan arasında, diğer taraftan bunlarla ortaklık arasında hukuki ilişki oluşturmaktadır. Payın devreden tarafından devralana geçirilmesi, bir malvarlığı hakkının devri niteliğindedir. Payın devri sonucu devreden ortaklıktan ayrılmakta, devralan ortaklığa katılmaktadır. Böylece payın devri ortaklığın kişi çevresine değişiklik yapmaktadır. Bu sebeple payın devri devreden ve devralan ile ortaklık arasında bir hukuki ilişki oluşturmaktadır.Her iki hukuki ilişki kanunda yeterli bir biçimde düzenlenmemiştir. Özellikle devreden ve devralan arasındaki ilişki konusunda önemli boşluklar vardır. Ortaya çıkan bu boşluğun ne şekilde doldurulacağı incelenmiştir.Türk Ticaret Kanunu Tasarısı da pay devri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is exploring the assignment of shares in limited partnerships. Limited partnerships that have intense practices in commercial fields, associate cores of restricted responsibilities and the partners be the managers simultaneously. By its this form, it takes place between individual and capital partnerships.Assignment of shares is composed variously by means of all partners. Therefore , the collocations of share assignment form a determining issue on partnership is an individual or capital.By this form of share assignment, confronts a legal relation between attorney and transfere assignment of share to transfere by the attorney, attributes an assignment of assets. As a result of share assignment, attorney leaves the partnership and transfere joins the partnership. Therefore, share assignment contributes a legal relation between the attorney and transfere.Both legal relations are not formed well in law. Particularly, there are blanks on relations between attorney and transfere. How to fill Blank arised is explored .Turkish commerce law is also explored by means of share assignment.