Limited şirkette ortaklık payının rehni
The pledge over the shares of a limited liability company
- Tez No: 288082
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİYE YANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Ticaret hayatında yatırımların finansmanı öncelikle kredi ilişkileri ile sağlanmaktadır. Yatırım ile ilgili risk analizinin sonuçlarına göre finansmanın sağlanıp sağlanmayacağı ve sağlanacak ise, koşulları kreditörler tarafından belirlenmektedir. Sağlanan finansmanın geri dönmemesi riskine karşı çeşitli teminatlar tesis edilmesi finansman sürecinin ana unsurlarından birini teşkil etmektedir.Hukuk sisteminin izin verdiği teminat türlerinden birisi de, limited şirket ortaklık payı üzerinde rehindir. Medeni hukuk ve şirketler hukuku mevzuatında özel olarak düzenlenmeyen bu rehin türü için uygulanacak kuralların tespitinde, limited şirketin diğer ticaret şirketleri arasındaki özel yapısı ve ortaklık payının bir taşınır olarak özellikleri nedeniyle farklı kanunlardaki düzenlemelerin birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.Limited şirket ortaklık payı üzerinde kurulan rehnin konusu, ortaklık sıfatından kaynaklanan malvarlıksal haklardır. Mevcut mevzuatta, limited şirket ortaklık payının kıymetli evrak niteliğindeki bir belgeye bağlanmamış olması nedeniyle, rehin, cismani varlığı olan bir eşya üzerinde değil, Medeni Kanun'un 955'inci maddesi uyarınca soyut anlamda bir taşınır olan hak üzerinde kurulmaktadır.Haklar üzerinde rehin tesisinde o hakkın devrine uygulanan hükümlerin de esas alınmasını âmir MK m. 955'e uygun olarak, ortaklık payının rehninde, limited şirket ortaklık payının devrinde uygulanan TTK m. 520'nin esas alınması gerekmektedir.Teminattan beklenen faydayı elde etmenin bir koşulu, teminatın geçerli olarak kurulması ise, diğer koşulu da teminatın güvence altına alınan asıl alacakla birlikte varlığını sürdürmesidir. Teminat altına alınan asıl alacağın varlığı boyunca teminatın geçerliliğini koruyabilmesi için söz konusu teminatın hangi hallerde sona erdiğinin bilinmesi ve işlemlerin buna göre yapılandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The financing of the investments in the commercial world is first of all supplied by way of credit. To grant such credit, the creditors should realise the risk analysis of the said investment, the investor?s assets and credibility. In addition to such analysis, they prefer to minimise the risk of non payment via several types of collaterals.One of the collaterals that the legal system in Turkey envisaged is the pledge over the shares of a limited liability company. Due to the peculiarities of the limited liability company and of the share of a limited liability company as a movable the topic deserves attention.Given the fact that there are no specific provisions peculiar to the pledge over the shares of a limited liability company, the general provisions for the pledge of rights and share transfer should be taken into account.The subject of the pledge established over the shares of a limited liability company is asset rights arising out of the shareholder status. Due to the fact that the shares of a limited liability company cannot be represented by negotiable instruments, such pledge is not established over a physical/material good but over a right that is considered an abstract movable by Clause 955 of the Turkish Civil Code.As Clause 955 of the Turkish Civil Code requires that the creation of pledge over the rights is subject to the rules applicable to the transfer of such rights, the pledge over the shares of a limited liability company is to be created pursuant to Clause 520 of the Turkish Commercial Code that regulates the transfer of such shares.It is true that the valid establishment of a pledge is the first necessary step to have solid collateral. However, such collateral?s permanent validity over the life of the secured receivables is also of crucial importance. Thus we need to study the termination conditions of such pledge to ensure its survival as well as its creation.