Limited şirketlerde ortaklık payının devri
The transfer of partner shares in limited companies
  1. Tez No: 159771
  2. Yazar: DAĞLAR EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Limited şirketlerde, payın kısmen veya tamamen devri mümkündür. Pay devrinin gerçekleşmesi için öncelikle Türk Ticaret Kanunu'nun 520. maddesi uyarınca devir sözleşmesinin yazılı olarak yapılması ve imzalatın noter tarafından tasdik edilmesi gereklidir. Daha sonra durumun devreden veya devralan tarafından şirkete bildirilmesi, ortakların en az dörtte üçünün devre onay vermesi ve bunların da esas sermayenin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır. Pay devri esas sözleşme değişikliğini gerektirmez. Ancak ortaklardaki ve sermaye paylarındaki değişiklikler, başta alacaklılar olmak üzere ilgililerin bilgisine sunulması amacıyla her yıl ticaret sicili memurluğuna şirket müdürlerinin imzaladığı bir liste verilir. Ortağın koymayı taahhüt ettiği sermaye payı aynî nitelikte ise, bu ortak payım şirketin kuruluşundan itibaren üç yıl içinde başkasına devredemez. Ayrıca pay devri, esas sözleşmeye konulacak hükümle kanunda öngörülenden daha ağır şartlara bağlanabilir ya da devir hakkı tamamen ortadan kaldırılabilir. Limited şirkette ortak, payım üçüncü bir şahsa devredebileceği gibi, şirkette ortak olan bir şahsa da devredebilir. Bu durumda, üçüncü şahıs, ortak sıfatım kazanırken; hâlihazırda ortak durumunda bulunan şahsın payı ise artmış olacaktır. Payın tamamen devredilmesinin yanısıra bölünerek devri de mümkündür. Ayrıca, ortağa ait pay, miras ya da kan-koca mallarının yönetilmesine ait hükümler uyarınca da iktisap edilebilir. Bu iktisapta, Türk Ticaret Kanunu'nun 520. 77maddesindeki şartlara uyulması gerekmemektedir. Son olarak, limited şirketlerde bedeli tam olarak ödenmemiş payların şirket tarafından iktisabı ve rehin olarak kabulü yasaktır. 78
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Partial or total transfer of shares is possible in limited companies. In order to realize share transfer, a transfer agreement should be signed at first in accordance with the Article 520 of the Turkish Commercial Code and signatures should be notarized. And it is essential that the company should be informed about the situation by the transferor or transferee, and at least three fourths of the partners should approve the transfer, and those partners should have at least three fourths of the stock capital. Share transfer does not require an amendment to the articles of association. A list undersigned by the company managers is annually submitted to the Office of Trade Registry with the aim of informing the people concerned including creditors about the changes in the partnerships and capital shares. If the capital share which the partner promised is in kind, the partner cannot transfer his share for three years as of the establishment date of company. Furthermore, the share transfer can be subject to more severe requirements than what is stipulated in law, or it is completely eliminated, with an amendment to the articles of association. The partner of a limited company may transfer his share to a third party or to another partner of the company. In this case, the third party becomes a partner or the actual partner's share increases. Full transfer or partial transfer of the share is possible. And also partner's share may be acquired in accordance with the provisions concerning the inherited or --79-husband and wife property management. The acquirement has to be realized in accordance with the provisions of Article 520 of the Turkish Commercial Code. Lastly, it is forbidden that the acquisition and admission of shares as a pledge, of which price is not totally paid. 80