Limited şirket esas sermaye payının devri
Transfer of limited company main capital share
- Tez No: 814331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızın amacını, limited şirkette esas sermaye payının devrinin tüm yönleriyle incelenmesi oluşturmaktadır. Limited şirketler günümüzde oldukça yaygın olarak kurulduğundan ortaklık sıfatı bahşeden esas sermaye payının devri de önem arz etmektedir. Limited şirketler 6102 sayılı TTK ile özellikle esas sermaye payının devri konusunda getirilen değişiklerle sermaye şirketi özellikleri güçlendirilmiştir. Limited şirketlerde esas sermaye payının devri konusunun daha iyi anlaşılabilmesi adına çalışmada önce limited şirket, esas sermaye ve esas sermaye payı kavramlarına genel olarak değinilmiş, ardından esas sermaye pay devrinin tüm aşamaları sırayla ele alınmıştır. Çalışmanın ana konusu olan esas sermaye payının devri dışında değinilen konular pay devrine etkileri özelinde ele alınmıştır. Özellikle 6762 sayılı eTK ile 6102 sayılı TTK arasındaki farklılıklar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, pay devrine ilişkin getirilen yenilikler öğretideki farklı görüşler ve Yargıtay kararları ışığında ortaya konulmuştur. Limited şirkette esas sermaye payının devri ile birlikte bir tarafın ortak sıfatı sona ererken, diğer taraf şirkete ortak olmakta ve bundan kaynaklanan haklara sahip olurken bir takım yükümlülüklerin altına da girmektedir. Bu sebeple yapılan devir işleminden devreden ve devralanın yanında şirketin kendisi de etkilendiğinden pay devir işlemi daha da önem arz etmektedir. 6102 sayılı TTK ile limited şirketlerde esas sermaye payının devri konusunda birçok yenilik yapılmış ise de, özellikle payın devrinin temelini oluşturan devir vaadi işlemine ve devir konusunda uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlara ilişkin düzenlemelere kanunda yeterince yer verilmemiştir. Çalışmamızda pay devrine ilişkin kanunda düzenleme bulunmayan ve kanunda var olsa da uygulama için yeterli olmayan konular öğretideki farklı görüşler ve Yargıtay kararlarına da yer verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study's objective is to investigate the transfer of a limited company's basic capital share at all relevant phases. Due to the prevalence of limited liability corporations, which are primarily sole proprietorships, the transfer of the basic capital share granting the title of partnership is also significant today. Limited corporations nevertheless exhibit the traits of a private company, notwithstanding the changes made by the TCC numbered 6102 that moved them closer to the capital company, particularly with relation to the transfer of the basic capital share. The study briefly introduces the terms limited liability company, basic capital, and basic capital share before going over each step of the basic capital share transfer in order to help readers better understand how basic capital shares are transferred in limited corporations. The difficulties stated are explored in relation to their implications on the share transfer, which is the primary focus of the study (apart from the transfer of the basic capital share). The changes brought about by the share transfer were presented in light of various views of the doctrine and Supreme Court rulings, and in particular, the differences between the ETC No. 6762 and the TCC No. 6102 were analysed comparably. One party loses their partner position when they transfer their basic capital share in a limited business, while the other party gains partner status and all associated rights and obligations. Because of this, the transfer procedure has an impact on both the transferor and the transferee as well as the firm as a whole. The share transfer procedure is much more crucial because private corporations tend to be more complex than limited companies. The regulations governing the transfer promise transaction, which serves as the legal foundation for the transfer of the shares, and the issues that may arise in practise regarding the transfer, despite numerous innovations regarding the transfer of basic capital shares in limited liability companies with the TCC number 6102, are not sufficiently addressed by the law.