İmidacloprid, nikotin ve antagonistlerinin kurbağa (Rana ridibunda, Pallas 1771) periferik sinirleri üzerine elektrofizyolojik etkilerinin araştırılması
The investigation of electrophysiological effects of imidacloprid, nicotine and their antagonists on peripheric nerves of frog (Rana ridibunda, Pallas, 1771)
- Tez No: 215866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İmidacloprid zararlılarla savaşımda yaygın olarak kullanılan bir neonikotinoid insektisittir. Bu insektisit nörotoksik etkiye sahip olup, canlıların sinir sisteminde tahribata neden olmaktadır.Bu çalışmada agonist olan imidacloprid ve nikotin, antagonist olan ?-bungarotoksin ve mecamylaminin Rana ridibunda siyatik sinirinde aksiyon potansiyeli parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Hem imidacloprid, hem de nikotin için eşit sayıda grup (n=8) oluşturulmuş, üç farklı doz (1x10-6M, 1x10-5M, 1x10-4M) uygulanmış ve ölçümler 0, 30, 60, 90 ve 120. dakikada yapılmıştır. İmidacloprid ve nikotinin etkileri hem ayrı ayrı, hem de antagonist olan ?-bungarotoksin ve mecamylamin ile birlikte araştırılmıştır. Antagonistlerin agonistler (1x10-6M) üzerindeki etkisi 1x10-5M olarak test edilmiştir. Ayrıca kontrol grubu olarak herhangi bir kimyasala maruz kalmayan sinirlerin aksiyon potansiyeli parametrelerindeki değişiklikler kaydedilmiştir. Aksiyon potansiyeli kayıtlarında BIOPAC MP 100 Acqusition sistemi kullanılmış ve aksiyon potansiyelinin genlik, alan, süre ve latans değerleri incelenmiştir. Elde edilen bulgularda imidacloprid, aksiyon potansiyeli genliğini %10-45 düşürmüş, alanını %20-33 küçültmüş, latansını %4-20 ve süresini de %4 oranında kısaltmıştır. Nikotin ise, aksiyon potansiyeli genliği %10-95 düşürürken, alanını %10-90 küçültmüştür. Buna karşılık latansı %8-77 ve süreyi %10-80 oranında kısaltmıştır. Mecamylamine ve ?-bungarotoksin ise imidaclopridin etkisini sırayla %80 ve %75, nikotinin etkisini de %95 ve %90 oranında ortadan kaldırmıştır. Anahtar Kelimeler : Neonikotinoid insektisitler, imidacloprid, nikotin, nikotinik asetilkolin reseptörü, aksiyon potansiyeli.
Özet (Çeviri)
Imidacloprid which is widely used for insect warfare is a neonicotinoid insecticide. This insecticide has neurotoxic effects and causes damage in nervous system.In this study, the effects of imidacloprid and nicotine as agonist, mecamylamine and ?-bungarotoxin as antagonist, on Rana ridibunda sciatic nerve parameters of action potential were investigated. For both imidacloprid and nicotine groups (n=8) and three different doses (1x10-6M, 1x10-5M, 1x10-4M) were composed. The effects of imidacloprid and nicotine were investigated alone and in combination with ?-bungarotoxin or mecamylamine. As control groups the sciatic nerves were not exposed to insecticides. The effects of both agonist (1x10-6M), were investigated in combination with both antagonists in concentration of 1x10-5M. The measurements of insecticides or control groups were taken on the 0th, 30th, 60th, 90th, 120th minutes. Action potential records were obtained by BIOPAC MP 100 Acqusition system and action potentials amplitude, area, latans and duration were investigated. It was observed from the obtained results that imidacloprid reduced action potential amplitude between %10-45, area between %20-33, latans between %4-20 and duration %4. In contrast nicotine reduced action potential amplitude between %10-95, area between %10-90, latans between %8-77 and duration between %10-80. On the other hand mecamylamine and ?-bungarotoxin inhibited the effects of imidacloprid by %80 and %70 and the effects of nicotine by %95 and %90 respectively.Key Words : Neonicotinoid insecticides, imidacloprid, nicotine, nicotinic acetylcholine receptors, action potential.