Küresel yapıya sahip ürünler için tekleştirme sistemi tasarım ve imalatı
The design and production of a singularity system for spherical shaped products
  1. Tez No: 215884
  2. Yazar: MEHMET CANER CAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONUR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkemiz, Cumhuriyet'in ilanından itibaren gelişimini büyük ölçüde tarım ve tarıma dayalı endüstri kollarından elde etmiştir. Özellikle şu günlerde, Avrupa Birliği'ne giriş hazırlıkları yapan ülkemizin ihraç ettiği ürünleri Avrupa Standartlarına uygun bir şekilde standart hale getirmesi ve bu şekilde dış piyasaya sürmesi gerekmektedir. Küresel yapıya sahip gıda ürünlerini sistemde tekleştirebilen ve aynı zamanda da boylandıran bir makine tasarımı ve imalatı gerçekleştirilip, daha önceden uygulanan benzer makine sistemler arasındaki farklı ve ortak özellikler irdelenmiş, makine hareket analizi yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Küresel şekilli ürün, Ürün seçme sistemi (koni), standart, boyut analizi, hareket analizi
Özet (Çeviri)
Beginning from the declaration of Republic, our country has developed largely through the branch of agriculture and agriculture oriented industry. Especially recently, our country that has been doing preparation for the entrance to Europe Union has to standardize the exportation products appropriate to Europe standart and has to send them out to foreign market with its appropriate way. It has been performed a machine design and production which can single the production having global structure and which can also categorize in respect of size, and it has been explicated the same and different features between similar machine systems which was applied before, and it has been annotated the machine motion analysis. Key Words : Spherical shaped product, product selection system (cone), standard, dimensional analysis, act analysis