Mersin Körfezi'nde trol ağlarıyla avlanan ıskarta deniz ürünlerinin besin değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of nutrition values of discarded fish caught by trawl nets in Mersin Bay
  1. Tez No: 215891
  2. Yazar: BÜKET BUŞRA GÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Mersin Körfezi'nde trol ağlarıyla avlanan ıskarta deniz ürünlerinden, kırlangıç balığı (Trigla lucerna Linnaeus, 1758), benekli hani balığı (Serranus hepatus Linnaeus, 1758) ve küçük pisi balığı (Arnoglosus laterna Walbaum, 1792)'nın temel besin madde bileşenleri, et verimi ile kalsiyum ve fosfor içerikleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada, ortalama ağırlıkları, kırlangıç balığında 7.62 ± 0.29 g; benekli hani balığında 9.71 ± 0.37 g ve küçük pisi balığında 20.79 ± 2.34 g olan bireyler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, proximate composition, meat yield, calcium and phosphorus contents of discarded fish Tub gurnard (Trigla lucerna Linnaeus, 1758), Brown comber (Serranus hepatus Linnaeus, 1758) and Scaldfish (Arnoglosus laterna Walbaum, 1792) caught in Mersin Bay (Northeastern Mediterranean) by trawlers were investigated. Average weights of species used in this study for tub gurnard, brown comber and scaldfish was computed as 7.62 ± 0.29 g, 9.71 ± 0.37 g and 20.79 ± 2.34 g.