Sürtünme kaynağı yapılmış farklı malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Friction welding of different materials investigation of mechanical properties
- Tez No: 215911
 - Danışmanlar: DR. N. SİNAN KÖKSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüz endüstrisinde kullanılan malzeme çeşitlerinin artması ve ekonomik faktörlerin giderek önem kazanması farklı malzemelerin bir arada kullanılması gerekmektedir. Farklı metallerin birleştirilmesi genellikle katı hal kaynak yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan sürtünme kaynağı yöntemi ile farklı malzemelerin birleştirilmesinde, mekanik ve metalürjik özelliklerinde oluşan değişimler önemli olmaktadır.Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde kullanılan Ck 45 ve St 52-3 malzemelerinin sürtünme kaynağı ile kaynak edilebilirliği araştırılmıştır. Böylece maliyeti yüksek olan St 52-3 çeliğinin sarfiyatından tasarruf sağlanması amaçlanmıştır. Kaynak sırasında, kızılötesi sıcaklık ölçme cihazı ile yüzey sıcaklıkları ölçülmüştür. Birleştirilen numunelere çekme, izod darbe deneyleri uygulanmış, mikrosertlik ölçümleri yapılmış, mikroyapı ve kırılma yüzeylerinin SEM incelemeleri ve EDS analizi yapılarak mekanik ve metalürjik özellikleri saptanmıştır. Parametrelerden sürtünme süresi ve yığma basıncı artırılarak yapılan birleştirmede diğerlerine göre daha iyi bir birleşme kalitesi elde edilmiştir.Bunun sonucunda, farklı iki çeliğin sürtünme kaynağı ile yeterli bir şekilde birleştirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent developments in technology and increase of necessities have effected manufacturing methods. Welding procedure is one of the methods that has been changed. Welding of different materials becomes very important to reduce cost. With friction welding method which is one of the solid state bonding methods, it is possible to weld different materials.In this study, the weldability of Ck 45 and St 52-3 by friction welding was investigated. So it was aimed to save consumption St 52-3 which has high cost. During welding process, temperature variations at the surface of welding places were measured with infrared temperature measurement device. After welding, tensile and hardness experiments were done on specimens, micro structures to determine optimum welding parameters. In addition changes at grain structures and mechanical properties were investigated by applying heat treatment under suitable conditionsAs a result of this study, it has been seen that these two steels could be joined by friction welding.