Piridine 3,5 dikarboksilik asit molekülünün bazı metal halojen bileşiklerinin yapılarının titreşimsel spektroskopi ile incelenmesi
Synthesis and vibrational spectroscopic study of some 3,5 pyridinedicarboxylic acid molecule metal halide complexes structures
- Tez No: 215913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada genel formülleri Fe(3,5 PDA)Cl2, Mn(3,5 PDA) Cl2, Ni(3,5 PDA)I2, Cd(3,5 PDA)Cl2, Ni(3,5 PDA)Cl2, Co(3,5 PDA)Cl2 ve Mn(3,5 PDA)I2 ile verilen bazı 3,5 piridinedikarboksilik asit metal halojen bileşikleri kimyasal yolla ilk kez sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin,KBr disk metodu kullanılarak, 4000-400 cm-1 bölgesinde IR spektrumları kaydedildi.Kaydedilen spektrumların incelenmesi sonucunda serbest ligand molekülünün titreşim frekans değerlerinin bileşik yapıda farklılık gösterdiği ve bu farklılıkların metal ve halojene göre değiştiği bulundu. Bileşiklerin kimyasal formülleri yapılan elemental analizler sonucunda belirlendi. Analiz sonuçları ve frekans kaymalarına göre bileşikler için mümkün geometrik yapılar açıklandı.
Özet (Çeviri)
In this study, some 3,5 pyridinedicarboxylic acid metal halide complexes that are givenwith the formula Fe(3,5 PDA)Cl2, Mn(3,5 PDA) Cl2, Ni(3,5 PDA)I2, Cd(3,5 PDA)Cl2, Ni(3,5 PDA)Cl2, Co(3,5 PDA)Cl2 and Mn(3,5 PDA)I2 have been chemically synthesised for the first time .The infrared spectra of the prepared complexes were reported in 4000-400 cm-1 region by KBr disc method .As a results of the reported IR spectra ,it is are found that the vibrational frequency values of ligand molecule are shifted to complex structure and this shifts depend on metal and halogen atoms .The chemical formulas of complexes are determined by the elemental analysis results. The proposed geometrical structure for complexes were explained according to analysis results and frequency shifts.