A hardware implementation of true-motion estimation with 3-d recursive search block matching algorithm
Üç boyutlu özyineli arama blok uyumlama algoritması ile gerçek-hareket tahmininin donanımsal gerçekleştirmesi
  1. Tez No: 215925
  2. Yazar: SONER DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Motion estimation, in video processing, is a technique for describing a frame in terms of translated blocks of another reference frame. This technique increases the ratio of video compression by the efficient use of redundancy information between frames. The Block Matching based motion estimation methods, based on dividing frames into blocks and calculating a motion vector for each block, are accepted as motion estimation standards in video encoding systems by international enterprises, such as MPEG, ATSC, DVB and ITU. In this thesis study, a hardware implementation of 3-D Recursive Search Block Matching Algorithm for the motion estimation levels, global and local motion estimations, is presented.
Özet (Çeviri)
Hareket tahmini, dijital video işlemede, bir çerçevenin başka bir referans çerçevenin bloklarının çevrilmesi cinsinden tanımlanması tekniğine verilen isimdir. Bu teknik, çerçeveler arası artıklık bilgilerinin daha verimli kullanılması ile video sıkıştırma oranları yükseltilmesini sağlamaktadır. Çerçeveleri bloklara bölerek her blok için bir hareket vektörü hesaplamaya dayanan Blok Uyumlama bazlı hareket tahmini yöntemleri MPEG, ATSC, DVB ve ITU gibi uluslararası kuruluşlar tarafından video kodlama sistemlerinde hareket tahmini standartları olarak kabul edilmiştir. Bu tez çalışmasında hareket tahmini aşamalarından olan global ve lokal hareket tahmini için Üç Boyutlu Özyineli Arama Blok Uyumlama Algoritması donanımsal olarak gerçekleştirilmesi sunulmuştur.