Toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin jeoistatistiksel yöntemlerle uzaysal değişkenliğinin saptanması
Determination of spatial variabilities of some physical and chemical properties of soil by geostatistic methods
  1. Tez No: 215958
  2. Yazar: ALİ RIZA ONGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, İzmir Menemen'de 8,53 hektarlık bir alüviyal arazide (Typic Xerofluvent) önemli bazı toprak fiziksel ve kimyasal özelliklerinin uzaysal değişkenliklerinin ortaya konması amacıyla yürütülmüştür. Araziden belirlenen toplam 182 noktadan üst (0-30 cm) ve alt (30-60 cm) toprak katmanından ızgara yöntemiyle (50x50 m) alınan toprak örneklerinin analiz sonuçları kullanılarak tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Jeoistatistiksel yöntemler kullanılarak bu özelliklere ait semivariogramlar belirlenip yorumlanmıştır. Alt toprak katmanının üst toprak katmanına göre genellikle daha değişken olduğu, üst topraklarda en fazla değişkenlik gösteren toprak özelliğinin eksrakte edilebilir Na (VK=65,56), alt topraklarda ise alınabilir P (VK=64,97) olduğu belirlenmiştir. Jeoistatistiksel değerlendirme sonucu üst toprak katmanı için toprak özelliklerinin ortalama etki değeri 168 m, alt toprak katmanının ise 169 m'dir. Çalışma alanının üst katmanını 27, alt katmanını ise 37 adet toprak örneği % 10 hata payı ile temsil edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine the spatial variabilities of some physical and chemical properties in topsoils and subsoils of a Typic Xerofluvent which has 8,53 ha in the field, Menemen region of İzmir. First, exploratory data analyses on the properties of the soil samples taken from topsoil (0-30 cm) and subsoil (30-60 cm) at 182 points based from grid sampling (50x50 m). Semivarigrams of soil properties were determined and interpreted by used geostatistical techniques. In topsoils, exractable Na was the most variable soil property (C.V=65,56), and in subsoils available P content was the most variable one (C.V=64,97). Average range values for topsoil and subsoil was 168 and 169 m for all soil properties within the study area, respevtively. In the study area required for all soil properties estimating with 10 % error 27 and 37 soil samples for topsoil and subsoil, respectively