Uydu görüntüsü kullanımıyla Aliağa (İzmir) kıyı bölgesinde ekolojik açıdan önemli biyotopların haritalanması
Mapping ecologically important biotopes in Aliağa (İzmir) coastal zone by using satellite image
- Tez No: 215962
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu arastırma, Kıyı Ege Bölgesi'nde Aliaga ilçesi sınırları içerisinde uyduverilerinden yararlanarak ekolojik açıdan önemli biyotopların haritalanmasıamacıyla gerçeklestirilmistir. Bu kapsamda, farklı zamanlarda yapılan araziçalısmaları ve 2006 yılı Nisan ayına ait QuickBird uydu görüntüsü verilerindenyararlanılarak arastırma alanında 5 genel ve bunlara ait 14 alt tip biyotop sınıfıtanımlanmıstır. Biyotopların tanımlanması, sınırlarının belirlenmesi veharitalanmasında, vejetasyonların fitososyolojik sınıflandırmasına dayanan,Avrupa Birligi CORINE Biyotopları sınıflandırması ve genel habitat kodları esasalınmıstır. Çalısma yöntemini, topografik harita, toprak ve alan kullanımharitaları, istatistiki veriler ve literatür bilgilerinin kullanılması ile uyduverilerinin bilgisayar ortamında görsel yorumlanması ve alana iliskin gözlemlerolusturmaktadır. Arastırma sonucunda, belirlenen biyotop tipleri, bunlarınalansal dagılımları ve içerdikleri bitki ve yaban hayatı türlerine iliskin bilgilerdegerlendirilerek alana iliskin koruma önlemleri önerilmistir.Anahtar Kelimeler; Biyotop Haritalama, QuickBird, CORINE, NUTS, Aliaga.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to map an ecologically important biotopesunder cover of satellite image datas in Aliaga which is placed in Aegean Region.For this aim, by field surveys carried out in different times and under cover ofApril 2006 QuickBird satellite image data, 5 generic and 14 sub biotope classeshave been designated. For describing, identifying the boundaries of biotopesEuropean Union CORINE Biotopes Project Classification System and its habitatcodes which is based on a phytosociological classification of vegetation havebeen used. The method of the study is consist of topographic and land use/landcover maps, statistical datas, literature sources, visual interpretation of satellitedatas and field surveys. As a result of this study, biotope maps, distrubition ofbiotopes, informations of flora and fauna have been evaluated and conservationrecommendations were given.Keywords; Biotope mapping, QuickBird, European Union CORINE BiotopesProject, NUTS.