Bufo viridis bacağındaki iskelet elemanlarının kemikleşme süreçleri ve gelişiminin incelenmesi
Investigation of development and ossification process of skeletal elements in the limbs of bufo viridis
  1. Tez No: 215963
  2. Yazar: ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Zooloji, Biology, Histology and Embryology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda, Gece Kurbağası, Bufo viridis'e ait 26-46. evreler (Gosner, 1960) arası larvaların bacak iskelet elemanlarının kemikleşme süreçleri ve gelişimi standart histolojik teknikler kullanılarak incelenmiştir.Çalışmamızın sonuçlarına göre; 28. evrede femur mezenşim yoğunlaşması olarak ilk beliren ve kemikleşmesini ilk tamamlayan bacak elemanıdır ve onu 29. evrede tibia'da daha belirgin olmak üzere tibia ve fibula, ardından da 33. evrede yine tibialede daha açık olmak üzere gelişimlerine kıkırdaklaşma merkezi olarak devam eden tibiale ve fibulare izlemektedir. Femur 33. evrede uzantılarını kaybetmiş mezenşimden kıkırdak haline farklılaşırken, bu farklılaşmayı tibia ve fibula 34. evrede, tibiale ve fibulare ise 37. evrede gösterebilmektedir. 40. evreden itibaren de bacak iskelet elemanlarında kemikleşme süreçleri başlamakta ve 46. evrede bu elemanlar kemikleşmesini tamamlamaktadır. Elde ettiğimiz bu bulgular bu türün gelişiminin detaylı aydınlatılması ve ontogenetik öneme sahip olması açısından bir ilki oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, development and ossification process of skeletal elements in the limbs of Bufo viridis larvae which were between the stages 26 and 46 (Gosner, 1960) were investigated using standard histological techniques.According to our results, femur is the first element that appears as a mesenchymal core at stage 28 and first completes its ossification. Although tibia is clearer than fibula, it?s followed by both of them. Afterwards they are followed by tibiale and fibulare that its development continues as a cartilage center at stage 33. When femur differentiates from mesenchyme by losing their appendages to cartilage in the same stage, this differentiation is observed by tibia and fibula in stage 34 and tibiale and fibulare in stage 37. At the stage 40, the ossification process in the limb skeletal elements start and they complete their ossification at the end of the stage 46. These findings that we obtain are of great importance elucidating development of this species in detailed and in terms of their ontogeny.