Altı sigma tekniniğinin makine genel hat verimliliğine etkilerinin araştırılması
Investigation of the influences of six sigma technique on overall line efficiency
- Tez No: 215969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, İstatistik, Mechanical Engineering, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, oluklu mukavva ambalaj üretimi yapılan bir işletmede altı sigma verimlilik artırma tekniğinin makine genel hat verimliliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Makine genel hat verimliliği, üç verimlilik kriterinden oluşmaktadır. Bunlar, makinenin net çalışma zamanı yüzdesi, kapasite kullanım yüzdesi ve makine anlık çalışma hızı yüzdesidir. Bu üç çıktının çarpımı genel hat verimliliğini verir.Makine verimlilik kriterlerini olumsuz etkileyen sebepler, veri toplama ve toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizler sonucu belirlenmiş, iyileştirmelere yönelik aksiyonlar alınmış ve verimlilik artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influences of six sigma techniques on machine overall line efficiency, have been investigated in corrugated board packaging plant.Overall line efficiency is occured by three efficiency criterion. These are running ratio, coverage ratio and production speed ratio.The multiplication of these criterions generates overall line efficiency.The reasons which are decreasing the machine efficiency, have been determined by gathering datas and statistical analysis. According to results, some actions have been developed to have an improvement. The efficiency has been increased by actions.