Gümüldür yöresi yer altı sularına ait bazı sulama suyu kalite parametrelerinin jeoistatistiksel analizi
Geostatistical analysis of certain water quality parameters concerning groundwater of Gümüldür region
  1. Tez No: 215988
  2. Yazar: EMRAH ÖZÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜER ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Gümüldür Büyükalan yöresinde bulunan 34 sulama kuyusundan, 1995, 1996 ve 1997 yıllarının mayıs, temmuz ve eylül aylarında elde edilen yeraltı su kalite parametrelerinden elektriksel iletkenlik (EC), sodyum (Na) ve klor (Cl)'un jeoistatistiksel yöntemlerle mekansal değişkenlik tavırlarının belirlenmesi ve örnek alınmayan noktalar için krigleme yöntemi kullanarak tahmin haritalarının oluşturulması amaçlanmıştır.Jeoistatistiksel analizleri gerçekleştirmek için toplam 888 adet veri içeren bir veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen verilerden yararlanarak deneysel yarıvaryogramlar ve bunlara en uygun teorik yarıvaryogram modelleri ile parametreleri belirlenmiştir.Jeoistatistiksel analiz sonuçlarına göre, tüm su kalite parametreleri için kontrolsüz etki içeren küresel modelin en uygun model olduğu ve ilgili parametrelerin çalışma alanı içerisinde benzer mekansal değişkenlik tavrı gösterdikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, ilgili değişkenlerin eylül ayında ve denize yakın kısımlarda en yüksek değerlere ulaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the data obtained from 34 irrigation wells in Gümüldür region were used, aiming at to determine spatial variability of electrical conductivity (EC), sodium (Na) and chloride (Cl) by means of geostatistical methods and to construct prediction maps at unsampled locations using kriging techniques.A data set composed of 888 sample data were constructed for gestatistical analysis. Using there data, experimental semivariograms were constructed and theoretical semivariogram model were fitted and parameters were determined.According to the results of the geostatistical analysis, the spherical model including the nugget effect was the most suitable for all the water quality parameters. Also, it was determined that these parameters showed similar spatial variability in study area. Besides, the highest values of parameters were determined in September and in the wells close to the coast.