Satsuma mandarininde (c. unshiu marc.) tuzluluğun verim ve kalite öğelerine etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations of the effects of salinity on yield and quality parameters of Satsuma mandarins (c. unshiu marc.)
- Tez No: 85687
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET SATSUMA MANDARİNİNDE (Citrus unshiu Marc.) TUZLULUĞUN VERİM VE KALİTE ÖĞELERİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR CAN, Hakkı Zafer Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kadir MENDİLCİOĞLU Temmuz 1999, 205 Sayfa 1995-1997 yıllarında yürütülen bu çalışmada, Satsuma mandarini (C. unshiu Marc.) yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı İzmir iline bağlı Gümüldür-Büyükalan Yöresi' nde deniz suyunun yer altı su kaynaklarına girişi sonucunda ortaya çıkan sulama suyu tuzluluğunun, Satsuma mandarininde sebep olduğu zararlanmalar saptanmıştır. Çalışmanın ilk iki yılı olan 1995 ve 1996 yıllarında tuzluluğun ağaç gelişimi, yaprak özellikleri ve meyve kalitesi üzerine etkileri incelenmiş ve incelenen toplam 29 özellik Faktör Analizi yapılarak faktör gruplamasına gidilmiştir. 1997 yılında ise faktör analizi sonucunda, 1995 ve 1996 yıllarında incelenen toplam 29 özelliği en doğru biçimde temsil yeteneğine sahip olduğu belirlenen, birim yaprak alanındaki stoma sayısı, yaprak alanı, yaprak sap uzunluğu, yaprak eni, taç hacmi, taç izdüşüm alanı, yaprak alanı oranı (1.AR), gövde kesit alanı, meyve eti ham selüloz miktarı, TS EM/titreed ilebilir asit oranı ve meyve ağırlığı gibi özelliklere ek olarak; verim, meyve eti klor konsantrasyonu, net fotosentez miktarı, transpirasyon miktarı gibi yaprak gaz alışverişi ölçütleri ile yaprak oransal su içeriği ve yaprak sukkulentleşme indeksi gibi yaprak su ilişkileri özellikleri incelenmiştir. Yapılan tüm bu incelemeler sonucunda, sulama suyu tuzluluğunun özellikle, yaprak gaz alışverişi, yaprak su düzeni ve vejetatif gelişme üzerinde önemli olumsuz etkilerinin olduğu, tüm bu zararlı etkilerin sonucunda, önemli verim kayıplarının ortaya çıktığı saptanmış, bunun yanında meyve kalitesi üzerinde sulama suyu tuzluluğunun ciddi boyutlarda zararlı etkilerinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF SALINITY ON YIELD AND QUALITY PARAMETERS OF SATSUMA MANDARINS (Citrus unshiu Marc.) CAN, Hakkı Zafer PhD. in, Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Kadir MENDİLCİO?LU July 1999, 205 Pages Detrimental effects of irrigation water salinity caused by sea water intrusion on Satsuma mandarins (C. inshiu Marc.) were determined in the study which was carried out in Gümüldür- Büyükalan the main Satsuma growing region in Western Turkey and proximal to the sealine, between 1995 and 1997. In the first two years of researchwork, the effects of salinity on tree growth, leaf characteristics and fruit quality were investigated and totaly 29 properties were grouped as 8 factors was based on Factor Analysis. In 1997, as additional properties number of stomata per unit leaf area, leaf area, lenght of petiole, leaf width, canopy volume, canopy projection area, leaf area ratio (LAR), trunk cross section area, crude fiber content of pulp, TSS/titretable acidity ratio and fruit weight, yield, chloride concentrations in pulp, gas exchange properties as net assimilation rate, transpiration rate and succulence index and relative water content as properties of leaf water relations were investigated. At the and of the study, the detrimental effects of irrigation water salinity on leaf gas exchange capacity, leaf water relationships and vegetative growth and economically important yield losts were fixed. On the other hand, important effects of salinity on fruit quality criteria were not determined.