Açık ve kapalı besleme sistemlerinde domatesin farklı tuzluluk düzeylerine tepkisi
Tomato response to salinity in open and closed systems
- Tez No: 215990
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, 2006-2007 yıllarında sonbahar ve ilkbahar üretim dönemlerinde, sera topraksız domates yetiştiriciliğinin açık ve kapalı sistemde farklı tuzluluk düzeyleri altında gerçekleştirilmesi durumunda, verim ve bitki su tüketimi değerlerinin değişiminin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlı olarak düzenlenen çalışmada; açık ve kapalı besleme sistemlerinde yetiştirilen domates bitkilerinde, besin çözeltisi tuzluluk düzeylerinin 2 (kontrol), 4 ve 6 dS.m-1 olduğu 3 tuzluluk düzeyi denenmiştir. Farklı tuzluluk düzeyleri uygulamaları dikimden üç hafta sonra, besin çözeltisine NaCl ilave edilerek elde edilmiştir. Kapalı sistemde her bir tuzluluk düzeyi için EC değeri 2 birim yükseldiğinde çözelti yenilenmiştir. Gün içerisinde sulamaların zamanlamasında 2 MJ.m-2 'lik sera içi toplam solar radyasyon seviyesi esas alınmıştır.Sonbahar döneminde elde edilen toplam verim açık besleme sisteminde 8.05 kg.m-2 ile 11.23 kg.m-2, kapalı besleme sisteminde ise 6.62 kg.m-2 ile 11.00 kg.m-2 arasında değişmiştir. Verim, ilkbahar döneminde ise açık besleme sisteminde 5.240 kg.m-2 ile 10.340 kg.m-2 arasında değişirken, kapalı besleme sisteminde 5.007 kg.m-2 ile 10.440 kg.m-2 arasında değişim göstermiştir. Yapılan bu çalışma ile tuzlu suların kullanılmasının gerektiği koşullarda kapalı sistemlerde ?özellikle ilkbahar döneminde- gerekli önlemler alındığı taktirde domates yetiştiriciliğinin yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during the autumn and spring growing seasons of the years between 2006 and 2007 in order to determine the effects of different salinity levels on yield, fruit quality and water consumption of tomatoes grown by soilless culture.In this study, tomato plants were grown in open and closed nutrition systems. Plants were fed with a complete nutrient solution at the electrical conductivity levels of (1) 2.0 (control), (2) 4.0 and (3) 6.0 dS.m-1. Salinity level of the nutrient solution was increased three weeks after planting by NaCl. Irrigation was based on indoor solar radiation level of 2 MJ.m-2. Recirculating solution was replaced if the EC level was found to exceed the initially set level by 2 dS.m-1 for each treatment.Yield obtained in autumn from open system was between 8.05 kg.m-2 - 11.23 kg.m-2 and 6.62 kg.m-2 - 11.00 kg.m-2 in closed system. In spring yield obtained from open system changed between 5.240 kg.m-2 - 10.340 kg.m-2. And in closed system yield was between 5.007 kg.m-2 - 10.440 kg.m-2. The results showed that in saline water conditions, closed system can be used to grow tomato if necessary precautions taken.