Determination of limiting equivalent ionic conductance and radius of triborate ion
Triborat iyonunun sınır iyonik eşdeğer iletkenliğinin ve yarıçapının saptanması
- Tez No: 216004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada, tetraborat decahidrat ve borik asit 'in tepkimesinden çıkılarak,NaB3O5 eldesi sağlanmıştır. Elde edilen NaB3O5'ın suda iyon dengesi de vardır.Ortamda pratikçe sol yanın egemenliği için çözelti borik asitle doyurulmuştur.Sonuçta, hiç dismitasyona uğramamış B3O5¯ çözeltisi elde edilmiştir. Sodyum klorür (NaCl) ve sodyumtriboratın (NaB3O5) farklı derişimlerdeki sulu çözeltilerinin iletkenlik değerleri ölçülmüştür. Kondüktometrinin temel prensiplerinden yola çıkılarak elde edilen veriler triborat anyonunun iyonik eşdeğer iletkenlik ve iyonik yarıçapının saptanmasında kullanılmıştır.Sonuç olarak, triborat anyonunun iyonik eşdeğer iletkenliği 44,57 ohm-1cm2 ve iyonik yarıçapı 2,988 Å olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, NaB3O5 is produced by reacting sodium tetraborate decahydrate and boric acidAs it has the equilibrium reaction,in order to shift the equilibrium to left the aqeous solution is saturated with HBO2 so that we made sure B3O5¯is dominant in the solution.The conductivities of aqueous solutions of sodium chloride and sodium triborate at different concentrations were measured. Using the main principles of conductimetry, these data were used to determine the limiting equivalent ionic conductivity and ionic radius of triborate ion.It was found that the limiting equivalent ionic conductivity of triborate ion is 44.57 ohm-1cm2 and the ionic radius of triborate is 2.988 Å.