Adapazarı TEDAŞ Ada Trafo-Stadyum dağıtım sisteminin bilgisayar ortamında modellenmesi
Modelling of distribution system of Adapazarı TEDAŞ Ada Trafo Stadyum in computer environment
  1. Tez No: 216020
  2. Yazar: ONUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Adapazarı Tedaş Ada-Trafo Stadyum enerji dağıtım sistemi Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketin'den gelen talep üzerine Matlab Simulink programında oluşturulmuştur. Sistemde kullanılan transformatörlerin test raporları, hat mesafe değerleri, kablo kesit değerleri, yük değerleri v.b. tüm bilgiler Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketin'den temin edilip; gerçek veriler kullanılmıştır.Adapazarı Tedaş Ada-Trafo Stadyum enerji dağıtım sistemi modellenmeden önce kullanılacak transformatörlerin parametreleri hesaplanmış, bulunan kısa devre ve boşta çalışma karakteristikleri simulinkte test edilmiştir.Hat parametreleri ve yük değerleri hesaplanmış, simulink modellerine dönüştürülmüştür. Böylece Sakarya Bölgesin'de enerji dağıtım sisteminin bir parçası olan Adapazarı'nın Stadyum kesiminin modeli Matlab Simulink'te oluşturulmuştur. Bu model üzerinde sistem içindeki tüm trafoların giriş ve çıkış akım değerleri, stadyum kesicilerinde üç faz kısa devre oluşması sonucu kısa devre akımları, hatlar arası aktif ve reaktif güç değerleri bulunmuştur.Sakarya Bölgesinin bir parçası olan Ada Trafo-Stadyum Dağıtım hattı, daha da genişletilip tüm Sakarya Bölgesi için enerji dağıtım sistemi modellenirse, sistem içinde çeşitli noktalara simulink blokları bağlanarak istenilen akım, gerilim, aktif ve reaktif güç değerleri bulunacaktır. Böylece transformatör, kablo kesiti, röle, kesici, ayırıcı v.b enerji dağıtım sistemi içinde istenilen tüm değerler Matlab Simulink programı vasıtasıyla belirlenecektir. Sistem içinde kolaylıkla güç akışı ve kısa devre analizleri yapılarak gerekli değerler ve grafikler bilgisayar ortamında görülecektir.
Özet (Çeviri)
The SEDAŞ request that The TEDAŞ (Power Distribution Company of Turkey) Ada-Trafo Stadyum power distribution system of Adapazarı will be simulate on the Matlab Simulink. The values, test reports of the transformers in the system, line distances, cable diameters, load values, etc obtained from the SEDAŞ and they are used for the simulation.Before modelling of the Ada-Trafo Stadyum power distribution system in Adapazarı Tedaş, the transformers parameters is determined, the characteristics of the calculated short-circuit and open circuit are tested in simulink. Line parameters and load values are calculated and then they are converted to simulink models. Indeed, the model of the Stadyum area, where a part of the power distribution system in the Sakarya region, has been created in the Matlab Simulink. By using this model, the input/output current values of the transformers, the three phase short circuit current values for the stadyum cutters, line active and reactive power values has been determined.If the modelling of the Ada Trafo-Stadyum power distribution lines is extended to cover all distribution lines in Sakarya Region, by connecting several Simulink blocks of several point of the distribution systems, it is possible to calculate the value of voltage, current, active and reactive power. Thus, all parameters within the system, like transformers ratio, cable diameters, relay, cutter, separator etc, will be determined by using the model. Moreover, performing the power flow and short circuit analysis, the calculated parameters and charts will be study on the computer.