Wimax teknolojisi fiziksel katman parametrelerinin performansa etkisinin Matlab kullanılarak incelenmesi
Wimax technology searched physical layer parameter effect to performance with used Matlab
- Tez No: 216022
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sabit kablosuz geniş bant erişim son kullanıcı için yüksek hızda ses, video ve veri transferi sunan bir teknolojidir. İlk başta standart belirlenmemiştir. IEEE 802.16 WirelessMAN standartları geniş frekans aralıkların da sabit ve kablosuz geniş bant erişimi sunan MAC katmanı ve fiziksel katmanı belirlemektedir. WiMAX forum çoklu yol ortamlarında güçlü performanstan dolayı donanım üreticileri için IEEE 802.16 OFDM fiziksel katmanı kabul eder. Bu tezde Wimax ürünleri için standart belirlemede öneli yeri olan fiziksel katmanın uygulaması yapılmış ve performansları karşılaştırılmıştır. Kablosuz ortamlarda Stanford University tarafından belirlenen SUI kanal modelleri kullanılmıştır. Simülasyon Matlab ortamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fixed Broadband Wireless Access (BWA) is a promising technology which can offer high speed voice, video and data service up to the customer end. Due to the absence of any standard specification, earlier BWA systems were based on proprietary standard. IEEE 802.16 WirelessMAN standard specifies a Medium Access Control (MAC) layerand a set of PHY layers to provide fixed and mobile Broadband Wireless Access (BWA) in broad range of frequencies. The WiMAX forum has adopted IEEE 802.16 OFDM PHY layer for the equipment manufacturer due to its robust performance in multipath environment. The thesis investigates the simulation performance of IEEE 802.16 OFDM PHY layer. The Stanford University Interim (SUI) channel models are selected for the wireless channel in the simulation. The evaluation was done in simulation developed in MATLAB.