Sakarya Üniversitesi web sitesi erişim kayıtlarının web madenciliği ile analizi
Web mining and analysis of a web site
- Tez No: 216041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZCERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Veri madenciliği büyük miktarda veri içinden gelecekle ilgili tahmin yapmamızı sağlayacak bağıntı ve kuralların bilgisayar programları kullanarak aranmasıdır. Veri madenciliğinin en önemli hedeflerinden biri anlamsız görünen veri yığınlarının arasındaki gizli bağımlılıkları, desenleri tespit etmek ve elde edilen bilgiyi yararlı bir sonuç üretmek için kullanmaktır.Web madenciliği ise web dokümanlarından ve servislerinden otomatik olarak bilgi çıkarmak ve keşfetmek için veri madenciliği tekniklerinin kullanılması olarak tanımlanır. Veri madenciliğinin hedefi olarak gösterilen anlamsız görünen veri yığınlarından gizli desenler elde edilmesi web madenciliği açısından da hayati öneme sahiptir. Çok hızlı bir büyüme gösteren web dokümanları ve kullanım verileri gizli bağlantılar çıkarılması açısından web madenciliği çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır. Web madenciliği, web içerik madenciliği, web yapı madenciliği ve web kullanım madenciliği olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilir.Bu çalışmanın amacı, Web Madenciliği teknikleri kullanılarak yapılan çalışmaları incelemek ve bu çalışmalar ışığında Sakarya Üniversitesi Web Sitesini analiz etmektir. Bu tez çalışmasında, öncelikle veri madenciliğine değinilmiş, ardından veri tabanlarında bilgi keşfi sürecinden bahsedilmiş, devamında web madenciliği disiplini detaylı olarak sunulmuştur. Literatür çalışmaları ışığında Sakarya Üniversitesi web sitesinin web madenciliği ile analiz uygulaması verilmiş, uygulamanın net sonuçlar ortaya koyabilmesi açısından web sitesi erişim kayıtları web madenciliği tekniklerine uygun olarak hazırlanmıştır. Uygulama sonuçları ile ne tür kazanımlar elde edilebileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Data mining is to search for relations and rules through large amount of data using computer software, in order to make predictions about future. One of the most important goals of data mining is to detect the secret relations and patterns through data which seems to be meaningless, and use this information to produce a beneficial result.Web mining is described as using data mining techniques to explore and extract information from web documents and web services. The goal of data mining, detecting secret patterns through data which seems to be meaningless has a very big importance for web mining. Web documents are growing very fast, and usage data need web mining studies for detecting secret relations. Web mining can be examined under three topics: Web content mining, web structure mining, web usage mining. The goal of this study is to examine the studies made by using Web Mining techniques, and to analyze Sakarya University Web Site using similar techniques.In this thesis firstly, data mining and the data exploration process on databases are studied. After that, disciplines of web mining are introduced. With the knowledge gained by the recent studies, web mining analysis of Sakarya University web site has been made, and in order to gain exact results, web access logs are prepared for web mining techniques. What kind of benefits have been gained are from the application result emphasized.