Yüksek frekans kaynağı ile birleştirilen çelik profillerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of steel tube welded by high frequency induction welding technique
- Tez No: 216042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, yüksek frekans indüksiyon kaynak yöntemiyle kare kutu profiller üretilmiştir. Kare kutu profillerin üretimi esnasında kaynak akımı, kaynak gerilimi, kaynak hızı, empeder konumu, empeder çapı, indüksiyon bobin konumu, indüksiyon bobin çapı, kaynak role konumu ve kaynak role baskısı etkenleri değiştirilerek bu parametrelerin kaynak kalitesini nasıl etkilediği ve mekanik özellikleri nasıl değiştirdiği ile ilgili deneysel çalışmalar yapılmıştır. Mekanik özelliklerin tespitinde yassıltma (TS 237 EN 10233), köşe genişletme (TS EN 10234) ve çekme deneyi (TS 138 EN 10002-1) teknikleri kullanılmıştır. Farklı kaynak parametreleri kullanılarak birleştirilen profillerin birleştirme bölgelerinin mikroyapı karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the steel square tube was produced by the high frequency (HF) induction welding technique. In order to produce the steel square tube, it was employed different welding parameters such as welding current, welding voltage, welding speed, coil diameter and position, impeder diameter and position, weld roll position and weld roll pressing. It was evaluated the effect of these welding parameters on mechanical properties and weld performance. It was used for the experimental studies the tensile testing (TS 138 EN 10002-1), the drift expanding testing (TS EN 10234) and the flattening testing on tubes (TS 237 EN 10233). It was investigated the microstructures of welding zone with using the optical microscopy.