Mechanical performance of self-compacting glass concrete and its application in concrete filled steel tubular members under compression
Kendiliğinden yerleşen cam katkılı betonların mekanik performansı ve basınç altındaki beton dolgulu çelik tüp elemanlarda uygulanması
- Tez No: 477756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çelik ve beton kullanımını içeren kompozit sistemler, yapı mühendisliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda, atık ürünlerin beton üretimi gibi mühendislik uygulamalarında kullanılması, çevre dostu yapıların geliştirilmesini ve sürdürülebilir üretim kavramını teşvik etmektedir. Bu tezde, öncelikle, yapısal kendinden yerleşen beton (KYB) üretiminde yeşil renkli atık camın (AC) kullanılması olasılığı araştırılmıştır. Bunun için basınç, yarmada çekme, net eğilme dayanımları ve elastisite modülü açısından mekanik ve kırılma özellikleri değerlendirildi. Kırılma özellikleri çentikli kirişler üzerindeki üç noktalı eğilme testi ile de ölçülmüştür. Tezin ikinci bölümünde, AC içeren KYB dolgulu ve eksenel yükleme yapılan çelik tüp elemanların sayısal olarak yapısal tepkileri araştırılmıştır. Çalışmanın ana parametreleri ince ve iri AC agrega içeriği (% 0 - 100), beton çekirdeğinin basınç dayanımı (46-47 MPa), çap -et kalınlık oranı D/t (40-100) ve çelik tüpün akma dayanımından fy (250-750 MPa) oluşmaktadır. Kompozit kolonların eksenel yük taşıma kapasitesini (Nu) hesaplamak için ACI tasarım kodu kullanılmıştır. Ayrıca, karşılaştırma amacıyla, Nu değerlerini hesaplamak için araştırmacılar tarafından önerilen iki yeni deneysel formülasyon kullanılmıştır. Sonuçlar, AC kullanımının dayanımda % 30' a kadar bir azalmaya neden olduğunu, ancak daha az kırılgan davranış gözlendiğini göstermiştir. Çelik tüpün D/t oranının ve fy ' nın artmasıyla, AC katkılı KYB' lara sahip kompozit kolonlar için makul dayanım seviyeleri başarıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite construction including the utilization of steel and concrete has been widely used in structural engineering. Recently, the reuse of the waste products in engineering applications such as concrete production promotes the development of the eco-friendly structures and encourages the concept of sustainable production. In this thesis, firstly, the possible use of green-colored waste glass (WG) in the production of structural self-compacting concrete (SCC) was studied. For this, mechanical and fracture properties in term of compressive, splitting tensile, net flexural strengths and modulus of elasticity were evaluated. The failure characteristics were also measured by means of three-point bending test on the notched beams. In the second part of the thesis, the structural response of the steel tubular members filled with SCCs having WG and subjected to axial loading were investigated numerically. The main parameters of the study were fine/coarse WG aggregate content in SCCs (0 to 100 %), compressive of concrete core (46-67 MPa), diameter to thickness ratio D/t (40 to 100) and yield strength fy (250 to 750 MPa) of the steel tube used. ACI design code was utilized for computation of the axial load carrying capacity (Nu) of the composite columns. Moreover, for comparison purposes, two new empirical formulations proposed by the researchers were employed for calculating Nu values. Results indicated that the use of WG caused a reduction up to 30 % in strength, however less brittle behavior was observed. With increasing D/t ratio and fy of the steel tube, reasonable ultimate strength levels for the composite columns having WG-SCCs were successfully obtained.