Çevrimiçi öğrenme ortamlarında işbirlikli öğrenmenin öğretmen adaylarının sosyal becerilerine etkisi
Effects of online collaborative learning environments on social skills of pre-service teachers
  1. Tez No: 216077
  2. Yazar: FIRAT SARSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Internet tabanlı öğrenme, zaman ve yer sınırlılıklarını ortadan kaldırmakta, yeni öğrenme ortamları yaratılmasına yardımcı olmaktadır. Öğrenme ortamlarının, sanal boyutta değer kazanmasının önemli etmenlerinden birinin kullanıcı sayılarındaki hızlı artış olduğu söylenebilir. Bu durum eğitmenlere, çok daha fazla öğrenene ulaşma olanağı sağlamaktadır.Bu araştırma, işbirlikli öğrenme için gerekli olan eş zamanlı (senkron) ve eş zamansız (asenkron) öğrenme ortamının tasarımını, programa uygun etkinliklerin ve tartışma konularının belirlenmesini ve etkili tartışma ortamlarının oluşturulmasını kapsamaktadır.Araştırma, eş zamanlı ve eş zamansız işbirlikli öğrenme ortamlarının, öğretmen adaylarının sosyal becerilerinde duyuşsal boyutuna etkisinin incelendiği deneysel bir çalışmadır. Araştırmaya 72 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmen adayı (2. Sınıf) katılmakta olup, deney grubu 36, kontrol grubu 36 kişiden oluşmaktadır. Etkinlik kapsamında, deney grubundaki katılımcılar dörderli gruplar halinde toplam dokuz gruba ayrılmış ve 14 hafta süresince senkron ve asenkron öğrenme ortamına katılımları sağlanmıştır. Bu süreçte, toplamda 11 etkinlik gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, veri toplama aracı olarak, Sosyal Beceri Envanteri uygulanmış ve açık-uçlu sorular yöneltilmiştir. Araştırma verileri, yaklaşık 8000 adet forum iletisinden, açık uçlu sorulara verilen yanıtlardan ve sosyal beceri envanterinden yararlanılmıştır. Araştırma, duyuşsal becerileri teknolojinin olanakları ölçüsünde ifade edilebildiğini göstermiştir. Ancak öğrenenlerin, basit duyguları rahat ifade ederken, karmaşık duyguları farklı anlamlarda yorumlanabilecek şekilde ifade ettikleri ortaya çıkmıştır. Eğitmenlerin, öğrenenleri bireysel olarak tanıması ve öğrenmeyi daha etkin olarak gerçekleştirmesi için duyuşsal boyutu, senkron ve asenkron öğrenmenin bir etmeni olarak değerlendirmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet based learning removes boundaries of place and time, and it helps creating new learning environments. It can be said that the importance of learning environments gained value by rapid growth in Internet use and this situation leads instructors to reach more learners in these environments.This research includes design of synchronous and asynchronous learning that is needed for collaborative learning, appropriate activities for discussions and efficient discussion environments.In the study an experimental method was conducted to examine effect of synchronous and asyncronous collaborative learning environments on pre-service teacher?s social skills in point of affective dimension. There were two types of groups which are assigned randomly. Participants were chosen from 72 university students. 36 of the students were assigned to experimental group, other 36 of the students were assigned to control group. In data gathering phase, all online discussions involving nearly 8.000 forum postings and two open- ended questionnaire forms were downloaded and analyzed through qualitative analysis and data of social skills Inventory were analyzed through quantitative analysis.Results showed that there were no difference between two groups in point of social skills. On the other hand, experimental group forum postings support that emotional expressivity, sensitivity and control could be easily defined by emoticons. Therefore, online instructors could nearly understand emotional skills of learners in online environments. At the same time, it was found that learners were successful about explaining simple emotions in online environments. But also when the emotions were getting complex, so were explaining meaning of emotions. We believe that online educators will recognize students? emotional skills which are so important for learning and easily focus on their individual needs. Thus, they will teach more effectively in online environments for meaningful learning.