Tekstil materyallerinin yıkama proseslerinde ultrasonik enerjinin kullanımı
  1. Tez No: 78303
  2. Yazar: REMZİYE MİNE ARSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Ultrasonik teknoloji, gelişmesini devam ettiren bir bilim olup, pekçok sahada alternatifsiz kullanım alanları bulmuştur. Bunlar, askeri ve sivil denizcilikte su altı radarları, malzeme mühendisliğinde metallerin ve konstrüksiyonların iç yapı kontrolleri ve tıbbi ultrasonografi vb.dir. Ultrasonik teknolojinin teşhis amacıyla kullanıldığı bu sahaların yanında, ultrasonik enerjinin sıvı ortamlarda yarattığı kavitasyon etkisine dayanarak kimyasal bir araç olarak kullanılması sonokimya alanını ortaya çıkarmıştır. Sonokimyasal etkinin fiziksel- mekanik etkilere dayanması, bize bu yöntemin geleneksel tekstil yıkama tekniğine de ciddi bir alternatif oluşturacağını göstermektedir. Ancak özellikle yağlı makina parçalarının çözücü banyoları içinde temizlenmesi endüstride yaygın olarak kullanılmış olmasına rağmen, tekstil yıkama teknolojisinde, henüz araştırma ölçülerinin çok dışına çıkamamıştır. Çünkü birinci halde ultrasonik enerjinin sadece mekanik etkisi, ikincisinde ise çok daha karmaşık sonokimyasal ve mekanik etkiler bileşimi rol oynamaktadır. Bu çalışmada 3 farklı standart test bezi, 3 farklı deterjan ve 5 değişik yıkama zamanında, 5 ilave parametre (deterjan katkı maddeleri) kullanılarak, ultrasonik ve konvansiyonel yıkama teknikleri mukayese edilmişler ve değerlendirilmişlerdir. Deneyler sonucunda ultrasonik enerjinin, yeni nesil çamaşır makinalarında mevcut tekniklerle kombine edilebilecek önemli bir alternatif oluşturduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The field of ultrasonic is still making strides toward perfection, but already many applications of ultrasonic waves have been found in science and technology. Some examples are military and non- military exploration of sea floor and sonarsystems, non-destructive testing in material engineering, medical therapy and diagnosis. All of which are primarily of diagnostic/nature. There is also a field called sonochemistry where ultrasonic energy is used to create some chemical and mechanical effects on matter immersed or solved in liquids. Although cleaning and degreasing of parts and assemblies in automotive and other industries is widely used, ultrasonic energy is still not applied in industrial scale for textile washing. This is due to the complexity of controlling the combination of chemical and mechanical effects, whereas at degreasing of machine parts only the mechanical effect is applied. It was presumed that ultrasonic textile washing could be a competitive alternative to conventional techniques, therefore following experiments have been conducted. Three types of standard test clothes, have been washed with 3 types of detergents where five washing cycle duration's and respectively five different additives have been tested. The test have been conducted in both type of washing equipment simultaneously (conventional and ultrasonic) and sound comparison was made. As a result it was found that ultrasonic energy is a very useful component which should be incorporated into new generation washing machines.