Agaricus bisporus üretiminde farklı örtü materyallerinin kullanılabilme olanakları
Possibility of using different casing soil materials in Agaricus bisporus production
- Tez No: 216088
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA BOZTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünyada Agaricus bisporus üretiminde kullanılan örtü toprağı, büyük ölçüde torfdur. Ancak gerek dünyada gerekse, özellikle Türkiye'de torf bulma olanağı giderek kısıtlanmakta, var olan torf yataklarında da kalite düşmesi meydana gelmektedir. Bundan dolayı günümüze kadar torfun yerini tutabilecek yeni bazı materyaller üzerinde durulmuş ve bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu tez projesinin amacı, kontrol olarak alınacak torf örtü materyali karşısında, ülkemizde yeterli derecede kullanım olanağı bulunabilecek, deniz çayırı, çay artığı, şılam, çam toprağı ve atık mantar kompostu (AMK) gibi alternatif materyallerin, saf torf ile değişik oranlarda karıştırılarak elde olunacak yeni örtü toprakları karışımlarını mukayese etmek ve daha ekonomik örtü toprağı alternatif karışımlarını ortaya çıkarmaktır.Bu çalışmada Agaricus bisporus üretiminde verim ve kalite bakımından saf torf'a karşılık %10 deniz çayırı + %90 torf, %10 şılam + %90 torf, %10 çay artığı + %90 torf, %20 AMK + %80 torf, %20 çam toprağı + %80 torf kullanımı, ortalama %10 - 20 arasında bir artış meydana getirmiştir. Ancak bunlardan çam toprağı örtü materyali, oluşturduğu hastalık ve temin edilmesinde doğaya zarar verilmesi nedeni ile iyi sonuç vermesine rağmen kullanımı tavsiye edilmemiştir
Özet (Çeviri)
Main casing soil material is generally peat in mushroom production all over the world. However availability of peat is decreased and quality of available peat sources declines both in the world and especially in Turkey. Therefore many a research has been carried out on new materials which can substitute for the peat. The aim of this research is to compare the easily provided seagrass, tea waste, sugar beet lime (şılam), pine soil, spent mushroom compost (SMC) and their mixtures with peat in certain ratios with pure peat and determine more economic casing soil combinations.In the research, when compared to pure peat, 10% seagrass + 90% peat, 10% sugar beet lime (şılam) + 90% peat, 10% tea waste + 90% peat, 20% SMC + 80% peat and 20% pine soil + 80% peat provided about 10 ? 20% increase in terms of yield and quality. In addition, inspite of its high yield and quality potential, pine soil was not advisable and unsuitable due to its disease risk and damage to environment during collection from sources.