Kültür mantarının (Agaricus bisporus)'nın misel üretiminde ana kültür oluşumuna farklı besi ortamları ve karbon kaynaklarının etkisi
- Tez No: 83664
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürleri Laboratuarında yürütülen çalışmada, Kültür Mantarı (Agaricus bisporus) misel üretiminin ilk aşaması olan saf kültür oluşumuna Farklı Besi Ortamları, Karbon Kaynaklan ve bu karbon kaynaklarının farklı dozlarının etkileri incelenmiştir. Araştırmada besi ortamı olarak Buğday - Agar, Patates - Dekstroz - Agar ortamları, karbon kaynağı olarak Glikoz, Sakkaroz ve Maltoz'un % 0.0, 0.5, 1.0,1.5,2.0 ve 2.5'luk dozları incelenmiştir. Araştırma sonunda besi ortamlarından Buğday - Agar ortamının en iyi saf kültür oluşumunu sağladığı, karbon kaynaklarından ise sakkarozun en iyi karbon kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Dozlarda ise uygulamalar arasında istatistiki anlamda fazla bir fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of different media, carbon sources and the different doses of carbon sources, on the formation of the first phase of the cultivated mushroom (Agaricus bisporus) mycelium were investigated in Tissue Culture Laboratories at the Department of Horticulture Faculty of Agricultural, at Atatürk Univercity. Wheat - Agar, Potato- Dekstrose - Agar conditions were used as media and Glucose, Maltose and Sakkarose in 0.0,0.5,1.0,1.5,2.0 and 2.5 % doses were used as carbon sources. The study reveals that, of the mediums Wheat - Agar condition provides the best pure culture formation and that of the carbon sources sakkarose formed the best carbon source. No significant effect was observed between the applications of doses.