SmIl öğretimimde uzaktan öğretim yapısının kullanımı
Using e-learning in SMIL education
  1. Tez No: 216095
  2. Yazar: ASAN B. KAMBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada SMIL öğretmeyi temel alarak bir uzaktan öğretim sisteminin taşıması gereken temel birimleri sağlayan bir web tabanlı uzaktan öğretim yazılımı geliştirilmiştir. SMIL'in metin, resim, ses ve video dosyalarını nasıl idare ettiğini gösterilmiştir. Projede hazırlanan SMIL derslerinin içerikleri, SMIL'in tanımlama modüllerini kapsar, bir SMIL dokümanının temel yapısıyla başlayarak ve o bilgilerin üzerine SMIL ile sunum düzenlemek, zamanlama, animasyonlar, linkler, geçişler ve efektlerin yaratılması anlatılmıştır.Sayfa yöneticisi ve öğrenciler olmak üzere iki grup siteye giriş yapabilir. Sayfa yöneticisi bütün sayfayı kontrol eder ve değişiklikler yapabilir, ders ekleyip kaldırabilir, öğrencilerin gelişmelerini takip edebilir, öğrencilerin dersi ne kadar süre içerisinde izlediklerini, aynı zamanda öğrencilerin yaptığı quiz sonuçlarını görüntüleyebilir.Öğrenci grubu ise kayıtlarını yaptıktan sonra dersleri izleyebilir, quiz yapabilir aynı zamanda yaptığı quizlerin sonuçlarını görüntüleyebilir, ayrıca Forum kısmından iletişim kurarak sorular sorup cevabını alabilir.
Özet (Çeviri)
In this work, a Web-Based distance education system was developed to introduce an approach on how SMIL manages text, graphics, audio, and video. The contents of SMIL lessons that have been prepared in this poject covers the SMIL Specification Modules, starting with the basic structure of a SMIL document and building on that knowledge to use SMIL for presentation layout, timing, animations, links, and generating transitions and effects.Two kind of users can login to this system the administrator and students. The administrator is the only user who can view and control the overall the page as well as can make changes, add or remove lessons, view the students? progress reports. These reports contain the information about the lessons that the students had viewed and how long they viewed the lessons, also can view the quiz results that the students had submit.The users under the student category can make their registration and view the lessons, take quizzes and also can view the results of all the quizzes that they had. There will be a communication among these groups by forum so the students can ask questions and get answers.