Sabuncubeli (Manisa) erken miyosen memeli faunasının sistematiği ve biyostratigrafisi
Systematics and biostratigraphy of Sabuncubeli (Manisa) early miocene mammalian fauna
- Tez No: 216110
- Danışmanlar: PROF. DR. T. TANJU KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Jeoloji Mühendisliği, Zooloji, Biology, Geological Engineering, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Güney Doğu Akdeniz provensi Erken Miyosen memeli lokaliteleri bakımından zengin olmasına karşın, makro memeli içeren lokaliteler sayıca çok azdır. Anadolu'da makro ve mikro memeli fosillerinin birlikte bulunduğu tek lokalite Şemsettin-ANKARA'da tanımlanmış olup; bu lokasyonda çok az sayıda makro fosiller faunal liste olarak verilmiştir (Şen et al., 1998).Öncel çalışmalarda, orta Batı Anadolu'daki gölsel çökellere ilişkin Erken Miyosen?Orta Orta Miyosen yaşı, kronolojik olarak geniş yayılım sunan paleobotanik verilere ve volkanik kayaçlardan göreceli olarak elde edilen radyometrik yaşlara göre verilmiştir. Kaya et al. (2006) tarafından Erken Miyosen çökelleri için yeni bir stratigrafik sınıflandırma mikro memeli fosillerine dayanarak tanımlanmıştır. Erken Miyosen tortullaşmasının stratigrafik evrimine ve yaşlandırılmasına yönelik yeterli literatür verileri bulunmamaktadır. Önceki çalışmaların çoğu genel jeoloji amaçlı olup Neojen biyostratigrafisine ilişkin ayrıntılardan yoksundur. Bu tez bu alandaki eksikliği gidermeye yönelik olup, Sabuncubeli-MANİSA Erken Miyosen memeli faunasının biyostratigrafik konumunu saptayarak, fauna elemanlarının evrimlerini ve sundukları paleoekolojik ve paleocoğrafik yorumları içermektedir. Sabuncubeli lokalitesi İzmir'in 15km KB'sında, Sabuncubeli mevkiinde yer alır; ilk kez Kaya et al. (2006) tarafından bulunmuştur. Bu tez kapsamında yapılan çalışmada aynı lokasyonda çok sayıda insitu dişler ve kemiklerden oluşan mikro ve makromemeli faunası bulunmuştur. Fosillerin ayrıntılı tayinleri sonucunda, 8 mikromemeli ve 11 makromemeli taksonu tanımlanmıştır.Çalışmada bulunan fosillerin sundukları evrimsel çalışmalar sonucu Sabuncubeli formasyonu içerisinde tanımlanmış olan Sabuncubeli faunası için orta Erken Miyosen (MN3a 20 milyon yıl) yaşı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the Early Miocene mammal localities are quite rich in the eastern Mediterranean region, those with large mammals are very rare, in contrast. Şemsettin-Ankara is the sole locality that yielded both macro and micro mammal assemblage; though very few macro fossils were given in the faunal list (Şen et al., 1998).In the previous studies, the Early to mid-Miocene ages applied to the lacustrine deposits in central west Anatolia were based primarily on chronologically wide-ranged paleobotanic data and assumptive correlations with radiometrically dated volcanic rocks. Kaya et al. (2006), introduced a new study regarding a stratigraphic classification for the Early Miocene deposits, on the basis of micro mammalian evidence (Kaya et al., 2006).There aren?t enough references about the evolution and the date of Early Miocene stratigraphy and sedimentation. Previous studies mostly comprise of geology and lack of details of Neogene biostratigraphy. This project aims to introduce the regarding shortages and determine biostratigraphic position of the Sabuncubeli fauna as well as to imply the evolution of faunal elements and their paleogeographic and paleoecological remarks.The new locality situated in Sacuncubeli region which is 15 km NW of Izmir city was found by the authors of (Kaya et al., 2006). On behalf of this thesis, remarkably rich fossils which are mostly in-situ teeth and bones of micro and macromammals were collected at the same locality. The detailed studies of the fossils shows that the association of fossil mammals from the locality yields 8 (micro-) and 11 (macro-) mammal taxa.As a result of the evolutinary studies based on the yielded fossil material, Sabuncubeli fauna situated in the Sabuncubeli Formation has finally attributed to a lower part of MN3 biozone (MN3a; ~20 million).