Sabuncubeli / Manisa kızılçam ağaçlandırma sahasında verimlilik durumunun belirlenmesi ve gelişme ile ilişkisi
- Tez No: 27848
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZ Bu çalışma; ülkemizin asli ve önemli ağaç türlerinden kızılcamla ağaçlandırılmış orman alanlarında, yetinme ortamı faktörlerinden besin elementlerinin gelişme üzerindeki rolünü irdelemek ve taundan sonra benzer saha ve koşullarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarına veri oluşturabilmek amacıyla yapılmıştır» Bu amaç doğrultusunda Manisa / Sabuncubeli kızılcam ağaçlandırma sahasında açılan 12 profilden alınan 36 adet toprak ve profiller çevresinde yetişmiş 96 ağaçtan alınan ibre örnekleri karma hale getirilip, gerekli fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Uygulanan istatistik analizler (Korelasyon, Regresyon) sonucundas Kızılcamın gelişimi üzerinde bir besin elementin den çok, diğer besin elementleri ile birlikte fakat daha çok fizyografik ve edafik (özellikle toprak derinliği) faktörlerin ortak etkisinin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This research? has been conducted to determine the role of nutrient elements on the growth of Red pine,, which is one of the basic and important tree type o-f our country, as well as to collect data -for the works of planting which will be carried out on the same area under similar conditions. For this purpose, the necessary physical and chemical analysis were performed on mixed needle samples,, taken from 36 soil samples from 12 profiles on Manisa / Sabuncuhel :ı Red pine planting region and 96 trees of the same area. As a results of applied statistic analysis (Corelation, Regression) s It can be concluded that physyographic and edaphic factors m~e mostly effective on the growth of Red pine with other nutrient elements, but not an one nutrient element only.