Anadolu'daki erken miyosen mikromemeli faunalarının paleontolojik, paleoekolojik ve paleocoğrafik korelasyonu
Palaeoecological, palaeontological and palaeogeographical correlations between early miocene micromammal faunas in Anatolian
  1. Tez No: 498587
  2. Yazar: MELİKE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMEL TANJU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tabiat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye kıtalararası kavşak konumu nedeniyle çok zengin memeli fosil yataklarına sahiptir. Memeli fosilleri, memeli filojenezine yönelik evrimsel çalışmaların yanı sıra, karasal Tersiyer çökellerinin kıtaiçi ve kıtalararası korelasyonuna, faunal göç öyküsünün anlaşılmasına ve bölgelerin tektonik evriminin aydınlatılmasına katkı sağlamaktadır. Mikromemeli fosil bulguları, biyostratigrafik, paleocoğrafik ve paleoekolojik problemlerinin çözümünde kullanılan en önemli verilerdir. Mikromemeli göç öyküsü içerisinde Erken Miyosen ayrı bir öneme sahiptir. Bu, aynı zamanda Arap plakasının kuzeye doğru devinimi sonucunda, Afrika ve Anadolu arasında oluşan kara köprüsü dönemine rastlamaktadır. Erken Miyosen'in sonlarına doğru her iki kıta arasında oluşan bu kara bağlantısı ile başta Avrupa olmak üzere Afrika ve Asya faunaları arasında yaşanan göçler ve/veya yokoluşlar ile tüm kıta faunalarında yeniden bir yapılanma sürecinin yaşanmasına neden olmuştur. Anadolu'da meydana gelen bu değişimlerin geniş ölçekte faunal göçlere ne ölçüde etki ettiği tam anlamıyla açıklığa kavuşmamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, tüm bu paleocoğrafik değişimlerin odağında yer alan Anadolu Erken Miyosen mikromemeli fosil lokalitelerini ortaya koymak, yeni lokaliteler bulmak, Erken Miyosen paleocoğrafyası ve paleoekolojisini aydınlatmaktır. Önceki çalışmalardan bilinen Ankara (Keseköy, Şemsettin,Gökler, Kılçak 0, Kılçak 0", Kılçak 3A ve Kılçak 3B), Çorum (Kargı 2 ve Kargı 3), Aydın (Söke ve Dededağ), İçel (Yapıntı), İzmir (Akçaşehir, Dereköy), Konya (Harami 1, Harami 2 ve Harami 3) ve Manisa (Sabuncubeli, Kınık, Harta, Bozalan, Beydere 1 ve Beydere 2,) lokalitelerinin paleontolojik, paleokolojik ve paleocoğrafik olarak karşılaştırılmasının yapılması, yeni bulgu yerleri olan İzmir (Çapak ve Bornova), Manisa (Gördes), Konya (Harami 4 ve Harami 5) lokaliteleri hakkında öncel bilgiler ve Bornova lokalitesine ait Muridae örneklerinin ayrıntılı taksonomik çalışmasını içerir. Erken Miyosen boyunca Türkiye'deki faunal değişim ve mikromemeli faunalarının stratigrafik dağılımları kendi çalışmalarımız ve literatürden elde edilen verileri kullanılarak paleobiyocoğrafik ve paleoekolojik açıdan tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rich fossil deposits of Turkey are of great interest, because of their location on intercontinental crossroads. Micromammalian fossils especially provide important data for stratigraphic, palaeogeographic and paleoecological purposes. Mammalian fossils contribute for the evolutionary work on mammalian phylogeny, to the intercontinental and intracontinental correlation of terrestrial Tertiary sediments, to the understanding of faunal migration, to the construction of biochronology, to understand palaeogeography and even to reconstruct the tectonic evolution of regions. For all these reasons, understanding of the fossil finds of mammals of Anatolia is of great importance. With respect to faunal migrations, the early Miocene epoch is of particular importance. This period also sees the union of Anatolia and Africa through a land bridge, which is the result of the northward movement of Arabian plate. This land connection between the two regions towards the end of the early Miocene has led to faunal exchange between the various continental faunas, with migrations and extinctions in the fauna of Africa and Asia, as is especially well documented in Europe. How the changes that took place in Anatolia affected the faunal movements and changes on a large scale is yet poorly understood. The subject of this thesis is the palaeontological, palaeoecological and palaeogeographical correlation of the micromammal fossils in localities from Ankara (Kılçak, Keseköy, Şemsettin and Gökler), Çorum (Kargı), Aydın (Söke and Dededağ), İçel (Yapıntı), İzmir (Bornova, Akçaşehir, Çapak, Dereköy), Konya (Harami) and Manisa (Sabuncubeli, Kınık, Beydere, Harta, Bozalan, Gördes) with a detailed taxonomic study of the Bornova Muridae specimens. Using both our own studies and data from literature, we discuss the stratigraphic distribution, palaeobiogeographic and palaeoecological implications of the general micromammalian fauna during this vital period in the faunal history of Turkey.