Seçilmiş ß Cephei yıldızlarının ışık ölçümü
Photometry of selected ß Cephei stars
  1. Tez No: 216141
  2. Yazar: CEREN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CAN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez çalışmasında ß Cephei türü zonklama gösteren seçilmiş dört yıldızın ışıkölçümü yapılmış ve analiz edilmiştir. Seçilmiş bu yıldızların gözlemleri, BW Vul için 2003, 2005 ve 2006, ? Ceti için 2006, SY Equ ve DD Lac için de 2006 ve 2007 gözlem sezonlarında yapılmıştır. Her yıldız için U, B ve V renklerindeki ışık eğrilerinin yanısıra maksimum zamanları da elde edilmiştir. Gözlemlerden elde edilen verilere PERIOD04 programı uygulanarak yıldızların sahip oldukları zonklama frekansları belirlenmiş ve genlik tayfları oluşturulmuştur. Bulunan zonklama frekanslarına Watson yöntemi uygulanarak zonklama modları tanımlanmıştır. Ayrıca gözlemlerden elde edilen maksimum zamanları ile literatürden alınan diğer maksimum zamanları birleştirilerek BW Vul, ? Ceti ve DD Lac için yeni ışık öğeleri hesaplanmış ve elde edilen dönem değişim miktarları kullanılarak evrim durumları yorumlanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, BW Vul ve ? Ceti'nin radyal tek modla zonklama yaptığı ve BW Vul'ün çift bir dizgenin üyesi olduğu, SY Equ'nun nonradyal iki modla zonklama yaptığı ve DD Lac'ın da nonradyal iki modla zonklama yaparak çift dizgenin üyesi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photometry of four selected ß Cephei type stars has been made and analysed. Observations of these selected stars, BW Vul during 2003, 2005 and 2006, ? Ceti during 2006, SY Equ and DD Lac during 2006 and 2007 observing seasons, were made. Besides obtaining the U, B and V light curves for each star, maxima times were obtained as well. The data have been analysed with PERIOD04 program to determine pulsation frequencies and amplitude spectra. All of these pulsation modes have been identified by Watson (1988) Method. Furthermore, the obtained times of maxima were combined with the previous ones found in the literature and calculated new light elements for BW Vul, ? Ceti and DD Lac. Afterwards, the results of our calculations on their period variation rates have been compared with the theoretical results to discuss their evolutionary status. As a result of these analyses, it's been concluded that BW Vul and ? Ceti are pulsating with radial single mode, DD Lac and SY Equ are pulsating with nonradial two modes. Besides, it has been found that DD Lac and BW Vul are members of binary systems.