Silikon esaslı dış cephe boyalarının deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation on silicon based exterior frontage paints
- Tez No: 184643
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Chemistry, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, silikon esaslı dış cephe boyaları deneysel olarak incelenmiştir.Öncelikle boyalar ve boya üretiminde kullanılan hammadde grupları, dahasonra da dış cepheler, hasarları, kaplama sistemleri ve silikon hakkında bilgiverilmiştir. Çalışmanın deneysel bölümünde, Türk inşaat sektörünün en bilinendört boya firması seçilmiş ve bu firmalara ait silikon esaslı dış cephe boyalarıdeney malzemesi olarak kullanılmıştır. Numune boyalar, TS 5808'e göredeneyler yapılarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları, uygulanandört boyanın da TS 5808'e uygun olduğunu göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Boya, Silikon esaslı boya, kaplama, dış cephe
Özet (Çeviri)
In this study, silicon based exterior frontage paints were experimentallyinvestigated. First of all, information about paints and raw materials used tomake paint, exterior frontages and exterior frontage damages, coating systemsand silicon was given. The experimental part of the study, the most popular forpaint companies in Turkish construction sector was selected. Then theirs siliconbased exterior frontage paints were used as testing material. The sample paintswere tested according to TS 5808 and compared with each other. Test resultsshown that four paints tested are suitable according to TS 5808.Key Words : Paint, silicon based paint, coating, exterior frontage