Etlik ve yumurtacı piliçlerin leptin geni (Ob) bakımından incelenmesi
Investigation of leptin gene (Ob) in broiler and layer chickens
- Tez No: 216142
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEHEN BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Leptin, birçok türde yağ dokusundan salgılanan, üreme, enerji metabolizması ve besin alımının düzenlenmesinde önemli rol oynayan polipeptid bir hormondur. Tavuklarda leptin geni ve fonksiyonları ile ilgili bilgiler oldukça sınırlıdır. Tavuklarda leptin geninin mRNA dizisi belirlenmiştir. Ancak bazı araştırmacılar tavuk leptin genini mRNA ve/veya genomik DNA'dan çoğaltmayı başaramamışlardır. Gen bankasında verilen tavuk leptin mRNA dizisi hakkında tartışmalar halen devam etmektedir.Farklı amaç ve özellikler için seleksiyon yapılmasına bağlı olarak etlik ve yumurtacı tavuk hatları, leptinin etkili olduğu hormonal ve metabolik olaylar bakımından farklılık gösterir. Hem tavuk leptin geninin klonlanması ve sekanslanması konusundaki çelişkiler hem de etlik ve yumurtacı tavuk hatlarında; leptin geninin etkili olduğu çeşitli özellikler bakımından görülen farklılıkların, leptin gen bölgesindeki farklılıklardan kaynaklanabileceği düşüncesi ile gerçekleştirilen bu çalışmada, etlik ve yumurtacı tavuk hatlarında leptin geninin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, ticari etlik (Cobb ve Ross) ve yumurtacı (Hyline ve Isabrown) hatlardan alınan karaciğer ve yağ dokusu örneklerinde 5 primer kullanılarak RT-PCR yöntemi ile leptin geninin mRNA düzeyinde analizi yapılmıştır.Kullanılan 5 primerle yapılan birçok deneme sonucunda primerlere özgü beklenen bant büyüklükleri elde edilememiş, leptin mRNA'sı klonlanamamıştır. Bu bulgulara göre, gen bankasında bulunan leptin mRNA dizisinin, tavuk leptin geni dizisini temsil etmediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Leptin is a polypeptide hormone, which is mainly secreted by the fatty tissue and plays an important role in the regulation of reproduction, energy metabolism and food intake in many species. Information about the leptin gene and its functions in chickens is very limited. The mRNA sequence for chicken leptin has been identified. However, some researchers failed to amplify the chicken leptin gene from mRNA and/or genomic DNA. Discussion on the chicken leptin mRNA sequences available in gene bank still remains.Metabolic and endocrine process, which leptin plays an important role, is quite different in layer and broiler chicken lines. This study was carried out to investigate the leptin gene in the broiler and layer chicken lines by considering the controversies in the cloning and sequencing of the chicken leptin gene and the role of leptin in metabolic and endocrine pathways.For this purpose, the leptin gene was analyzed at mRNA level using RT-PCR method and 5 primers on the liver and fatty tissue samples taken from the commercial broiler (Cobb and Ross) and layer (Hyline and Isabrown) lines.As a result of several trials performed with 5 primers employed, the expected band sizes special to the primers could not be obtained and the leptin mRNA could not be cloned. According to these findings, it has been thought that the leptin mRNA sequence in the Genebank does not represent the chicken leptin gene sequence.