Adana-Balcalı/Çatalan bölgesi geç tersiyer-kuaterner istifinin lito-pedolojik ve sedimantolojik incelenmesi
- Tez No: 6586
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNGU L. GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ Adana kuzeyinde yaklaşık 40ü km* lik çalışma alanının şek il İlenmesi Neo-Tek tonik olaylar sonunda Neojen başından buyana, oluşmuştur, Villaf rankiyen'den bu yana karasal jeolojik ve jeomorfolojik olaylar sonunda glasi tipi konglomeralar, glasi-akarsu tipi konglomeralar, akarsu konglomeraları ve alüviyal dolgular oluşmuştur, Soskonusu jeolojik süreçte aktif olan pluviyal-interpluviyal iklim salımmlann yukarıdaki oluşuklarla ilişkili olarak kırmızı ve kırmızımsı kahverengi topraklar, paleosolik kalişler, sert kalişler, konglomeratik kalişler ve kum kalişleri, yüksek ve alçak seki sistemleri çerçevesinde oluşmuşlardır, Neojen birimleri/formasyonları Toros Dfiyolitik Yitme Zonu'ndan beslenmişlerdir,
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Formation of the approximately 400 km2 study area from Early Neogene up till now, has been via Neo-tec tonics, Glacis conglomerates, glacis-f luviatile conglomerates, fluviatile conglomerates and alluvial inf i Ids-deposits here formed by geological and geomorphological processes starting from the Vi 1 laf rank ien, During this period pluvial and interpluvial climatic fluctuations have resulted to the fonmation of red and reddish brawn soil, paleosolic calcrete, hard calcrate coglomeratics calcrates and sand calcrates within the fromevork of hig and low terrace systems in association with the formations mentiored a bove. The source of the Neogene units/formations has been the Taurus Ophiolithic Subdue t i on,