Ortaöğretim öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi ve tutumları üzerine bir çalışma
A study on the secondary school students' knowledge and attitudes towards the environment
  1. Tez No: 216160
  2. Yazar: NAİM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, okul türü, sosyo-ekonomik durum) bağlı olarak öğrencilerin çevreye yönelik bilgi ve tutumlarını değerlendirmek, ?Çevre ve İnsan? dersi ile gönüllü çevre kuruluşlarının çevreye yönelik bilgi ve tutuma etkisini incelemek ve öğrencilerin çevresel tutum ile çevre bilgisi puanları arasında ilişki olup olmadığını, ilişki var ise yön ve derecesini tespit etmek amaçlanmıştır. Amaca yönelik olarak, ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Çevre Bilgisi Testi? ve ?Çevresel Düşünce Alt Ölçeği? ile ?Çevresel Davranış Alt Ölçeği? olmak üzere iki alt ölçekten oluşan ?Çevresel Tutum Ölçeği? hazırlanmıştır. Ölçekler, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapıldıktan sonra, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında, Ankara İli Çankaya İlçesi'nin çeşitli liselerinin 9. ve 10. sınıflarında öğrenim gören ve yaşları 15 ile 18 arasında değişen toplam 1013 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlardan öğrencilerin, çevre bilgisi (X=49.16) ve çevresel düşünce (X=54.72) puanları bakımından olumluya yakın düzeyde bir performans sergiledikleri ve çevreye yönelik davranışlar açısından olumsuza yakın bir seviyeye ( X=37.75) sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, environmental knowledge of high school students and their attitudes towards environment were investigated in relation to some variables (e.g. gender, age, school level, school type, socio-economic status). Additionally, effects of students? attendance to the ?Environment and Human? course lectures and joining environmental activities organised by voluntary organizations on their environmental knowledge and environmental attitudes were also examined. Data were collected by using ?Questionare?, ?Environment Knowledge Test? and ?Environmental Attitude Scale?. Environmental Attitude Scale is composed of 2 subscales, namely, environmental opinion and environmental behavior. Towards the target, ?Questionare?, ?Environment Knowledge Test? as well as ?Environmental Attitude Scale? composed of two sub scales ?Environmental Opinion Sub Scale? and ?Environmental Behaviour Sub Scale? have been prepared. After the completion of validity and reliability studies, the instruments were applied to 1013 students in total, aged between 15 and 18 and attending 9th and 10th classes in different types of high schools located in Cankaya district of Ankara, during 2004-2005 education year. Results revealed that students had close to positive level of environmental knowledge (X=49.16) and environmental opinion (X=54.72). On the contrary, they had close to negative level of environmental behavior (X=37.75).