An examination of indications for a green curriculum application towards sustainability
Sürdürülebilirliğe yönelik yeşil bir müfredat uygulaması için göstergelerin incelenmesi
- Tez No: 238268
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR, YRD. DOÇ. DR. GAYE TEKSÖZ TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı dört basamaktan oluşmaktadır; (1) Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma üzerine anlayışlarını ve kampüste sürdürülebilir yaşama yönelik görüşlerini belirlemek; (2) sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarını, sürdürülebilir yaşam biçimlerini destekleyen davranışlarını ve çevresel değerlerini araştırmak; (3) kendilerinin ve toplumun geleceğine yönelik algılarını incelemek; (4) çevresel değerlerinin, sürdürülebilir yaşam biçimlerini destekleyen davranışlar ile tutumlarının anlamlı belirleyicilerini araştırmaktır. Ek olarak, Eğitim Fakültesi öğrencileri sürdürülebilirlik için eğitimin gelecekteki uygulayıcı olarak bu değişkenler kapsamında incelenmiştir.Bu çalışmada ölçüm aracının Şubat-Haziran 2008 döneminde internet üzerinden toplam 958 ODTÜ öğrencisine uygulanmasıyla veri toplanmıştır. Aynı ölçüm aracı 688 Eğitim Fakültesi öğrencisine de araştırmacı tarafından sınıf ortamında uygulanmıştır. Sonuçlar, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmanın farklı boyutları üzerine bilgi eksiklikleri olduğunu göstermiştir. Ek olarak, kişisel davranış değişikliklerine bakıldığında, katılımcıların tercih ettikleri yaşam biçimlerinin sürdürülebilir yaşam ile gerektiği gibi örtüşmediği tespit edilmiştir. Fakat, katılımcılar sürdürülebilir kalkınmaya yönelik olumlu tutumlara ve çevreye yönelik içsel değerlere sahiptirler. Analiz sonuçları medyadaki yayınları takip eden bayan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik daha olumlu tutumlara, sürdürülebilir yaşam biçimini destekleyen davranışlara ve içsel çevresel değerlere sahip olduklarını göstermiştir. Aynı zamanda, tutumlar ve değerlerin üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir yaşam biçimini destekleyen davranışlarının önemli belirleyicileri oldukları bulunmuştur. İlginç bir şekilde, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin tutumları sürdürülebilir yaşam biçimini destekleyen davranışlarıyla anlamlı bir şekilde ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is four fold: (1) to determine Middle East Technical University (METU) students? familiarity and current understandings of sustainable development, and their views on sustainable living at the campus; (2) to explore their attitudes toward sustainable development, behaviors toward sustainable life styles, and environmental values; (3) to examine their perceptions of their own and society?s future; (4) to investigate the significant predictors of their environmental values, and attitudes and behaviors toward sustainable life styles. In addition, Faculty of Education students as future implementers of sustainability education were under investigation with regard to sustainability concerns.The data were collected by online administration of measuring tool to 958 METU students in February-June of 2008. This measuring tool was also administered to 688 Faculty of Education students in classroom environment by the researcher. The results showed that there exist some knowledge gaps in university students? perceptions toward different aspects of sustainable development. Furthermore, the respondents had favorable attitudes toward sustainable development and intrinsic values toward the environment. However, looking at the personal behavioral changes, their preferred individual ways of living were not necessarily coherent with sustainability. The results revealed that female students having higher tendency to follow media held more favorable attitudes and behaviors toward sustainable life styles, and more intrinsic environmental values. Moreover, attitudes and values were found to be significant determinants of university students? behaviors toward sustainable life styles. Interestingly, Faculty of Education students? attitudes were not significantly related to their behaviors toward sustainable life styles.