Plaka tanıma sistemi
License plate recognition
  1. Tez No: 216224
  2. Yazar: GÖZDE YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Plaka tanıma sistemi, üç temel bileşenden oluşur. Bu temel bileşenler; sayısal bir görüntüden plaka bölgesinin bulunması, bulunan plaka bölgesindeki karakterlerin ayrıştırılması ve ayrıştırılan karakterlerin tanınmasıdır.Sistem önden ve arkadan alınan araç görüntüsündeki plaka alanının çizgiye dayalı metot kullanarak belirlenmesine ve karakter tanıma kısmına bağlıdır. Çizgiye dayalı metot, araba görüntüsünün enine kesitini gözlemlemeye dayanmaktadır. Enine kesit plaka numarası alanını kestiği zaman plaka alanı tespit edilir. Görüntü üzerinde plaka alanı bulunduktan sonra karakter ayrıştırma işlemi yapılmaktadır. Karakter ayrıştırma için yatay bölünme, dikey bölünme ve karakter seçimi işlemleri uygulanmaktadır. Karakter ayrıştırma işlemi tamamlandıktan sonra şablon eşleme yaklaşımı ile karakter tanıma işlemi yerine getirilmektedir.Sistemin başarı performansı, sırası ile plaka bölgesinin tespitinde %92, plaka karakterlerinin bölünmesinde %95 ve plaka karakterlerinin tanınmasında %90 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
License plate recognition system is comprised of three main components. These main components are the detection of the region of license plate, segmentation of the characters in the region of license plate found and recognition of the characters extricated.The system is connected to the determination of license plate region within the image of vehicle from the front and from behind through the line-based method and to character recognition system. The line-based method is based on the observation of cross section of vehicle image. When cross section cuts the region of license plate number, the license plate region determined. Following the finding of license plate region, characters are extricated. Horizontal segmentation, vertical segmentation and character recognition process is completed through template matching approach.The success rate of system is obtained as 92% in the process regarding the determination of license plate region, 95% in the process concerning the segmentation of license plate characters and 90% in the recognition of license plate characters.