İmalat sektöründe tedarikçi yeterlilik analizi için bir bulanık karar destek sistemi
A fuzzy decision support system to supplier capability analysis in manufacturing industry
  1. Tez No: 216259
  2. Yazar: NEVİN KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tedarikçi seçiminin bir parçası olan Tedarikçi Yeterlilik Analizi süreci, firma Satın Alma bölümü tarafından firmanın çalışabileceği tedarikçilerin niteliklerinin belirlenmesini ve aday tedarikçilerin bu nitelikleri sağlama durumlarına göre onaylanıp onaylanmamasına karar verilmesini düzenleyen bir süreçtir. İmalatçı firmalar, tedarikçilere daha bağımlı hale geldiklerinden, tedarikçi yeterliliği analizi ve seçim süreci büyük önem kazanmaktadır. Bu süreç, pazarın küreselleşmesi sebebi ile giderek daha da karışık hale gelmektedir.Bölüm 3'te Tedarikçi yeterlilik analizi ve seçiminde kullanılan kriterler ve yöntemler literatüre dayanarak açıklanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, bu teknikler hakkında üç temel eleştiri yapılabilir: Tam olarak tarafsız olmamaları, özellikle sayısal verilerin tam olarak belirlenemediği durumlarda gerçek çalışma hayatına uygulamalarının zor olmaları ve iş hayatının esnekliğini tam olarak yansıtamamaları. Bu çalışmada, literatürde görülen eksiklikleri de gidermek amacıyla tedarikçi belirleme analizinde ?bulanık mantık? kullanan bir karar destek sistemi geliştirilmiştir.Bölüm 4'te, Bulanık mantığın kesinlik içermeyen ve belirsiz bilgiyi işleme gücü ile ilgili temel bilgiler verilmiş ve veritabanlarına uygulamaları açıklanmıştır.Bölüm 5'te geliştirilen tedarikçi yeterlilik analizi karar destek sisteminde bulanık mantığın kullanımının uygunluğu gösterilmiş; sistemin tasarım ve analizi yapılmıştır.Bölüm 6'da geliştirilen sistemi örnek verilerle gösterilmiştir.Son bölümde elde edilen sonuçların diğer yöntemlerle karşılaştırılması yapılmış ve sistemin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Supplier Capability Analysis which is a part of supplier selection is a process to determine supplier attributes that firm can work together and to approve or not these candidates depending upon providing these attributes. Manufacturing firms became more dependent on suppliers, supplier capability analysis and selection process becomes more important. This process is getting more complex because of globalization.In Section 3, Supplier Capability Analysis/Selection criteria and methods explained based on literature. As a result of research, three basic shortages founded out about the technics: First, not being accurately objective; second, not being applied to real work life especially under the cases where numerical data can not be determined explicitly; And third, not reflecting exactly the flexibility of work life. In this thesis, to eliminate the deficiencies in literature, a decision support system using fuzzy logic in supplier determination has been developed.In Section 4, Fundamental information related to the fuzzy logic?s explicit and vague data process power and how to implemented it in databases has been explained.In section 5, In the decision support system which is being developed, appropriateness of the using fuzzy logic has been pointed out. And system analysis and design have been outlined. In section 6, the implemented system has been presented with sample data.At the last section, obtained results have been compared to other methods? and some improvement proposals have been offered.