Kurumsal bir imalat bilişim modeli önerisi
A proposal on enterprise manufacturing information model
  1. Tez No: 216258
  2. Yazar: AYTEN YILMAZ YALÇINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bilişim teknolojileri ve imalat alanındaki çalışmalar incelendiğinde; imalat işletmelerinin bilişim teknolojilerinden etkin bir biçimde faydalanmaları ve kendi işletmelerine ait sağlam bir bilişim altyapısı ve modeli oluşturmaları gerekliliği dikkat çekmektedir.Yapılmış olan çalışmalar ışığında bu tez çalışmasında imalat işletmelerine yönelik olarak bütünleşik bir imalat bilişim sistemi kurmak amacıyla ?Kurumsal İmalat Bilişim Modeli? önerisinde bulunulmuştur. Bu model ile imalat işletmesi kurumsal, stratejik, fonksiyonel, teknik, değerlendirme ve uygulama alanlarında ele alınarak bütünleşik bir bilişim modeli geliştirilmiştir.Literatür çalışmalarında imalat işletmesini bir bütün olarak ele alıp, teknik altyapısı üzerinde bilişim sistemi planından yatırım değerlendirme sürecine kadar olan tüm aşamalara yer veren bir modelin eksikliğinin görülmesi üzerine bu çalışma gerçekleştirilmiştir.Bütünleşik olarak tasarlanmış olan bu model önerisi ile imalat yapan işletmelere kendi sistemleri ile uyumlu ve etkin bir bilişim sistemi altyapısı kurmaları için yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca modelin gerçek bir sistemle örtüşmesinin ve benzerliğinin analiz edilmesi için iki farklı işletmede uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the literature on information technologies in manufacturing systems is studied, it is clear that manufacturing enterprises have to use information technologies effectively and these enterprises have to build a robust information infrastructure and information model for their organization.For this reason in this study an information model called ?Enterprise Manufacturing Information Model: EMIM? is proposed and developed to integrate manufacturing information system for the manufacturing firms. The manufacturing enterprise is analyzed on firm?s organizational, strategic, functional, technical, appraisal and integration-implementation areas by this model.There are a lot of information models for the manufacturing enterprises. These models focus on firms from local or processes point of view. They do not focus on the technical infrastructure in detail. This indicates the need for a more detailed analysis on the technical structure of firms from making the decision for the investment on information system stage to appraising the investment stage. That?s why, this study is conducted to cover this gap.With all of the stages of this integrated model, assisting an effective and compatible information infrastructure and guiding how to build an effective and robust information system is aimed. Also, similarity and overlapping analyses of the model and real enterprises are implemented in two different enterprises.