Karbon fiber takviyeli polimer plakalarla güçlendirilmiş betonarme kirişlerin doğrusal olmayan analizi
Nonlinear analysis of rc beams strengthened with carbon-fibre reinforced polymers(CFRP)
  1. Tez No: 216262
  2. Yazar: NECATİ MERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ELMAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
elemanların karbon takviyeli polimer plakalarla güçlendirilmesi büyük önem kazanmıştır. Bu malzemenin hafif, yüksek mukavemetli, korozyon özellikleri ve iyi bir yoğunluğa sahip olması nedeniyle alternatif bir güçlendirme malzemesi olmuştur. Gerçekleştirilen birçok deneysel ve nümerik çalışma ile hazırlanan modeller üzerinde güçlendirme yöntemlerinin betonarme elemanların eğilme ve kesme dayanımının arttığı belirlenmiştir. Bu çalışmalarda geliştirilen farklı analizler sonucunda CFRP kullanılarak güçlendirilen betonarme elemanların gerilme dağılımları, yük-deplasman değişimi ve oluşabilecek yenilme biçimleri ile ilgili ayrıntılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada, farklı kesit, açıklık uzunluğu ve donatı miktarlarına sahip olarak hazırlanan dört farklı tipteki betonarme kiriş sayısal analiz modelleri LUSAS paket programında Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Doğrusal olmayan analiz ile güçlendirme sonucu oluşan yük-deplasman değişimi, kesitlerin her bölgesinde oluşan normal ve kesme gerilmeleri , çatlak mekanizmaları ve yenilme biçimleri ile ilgili sonuçlar grafik ve şekil olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the recent years, strengthening of RC beams using CFRP plates are coming more popular depends on development of civil engineer material technology. Due to lightweight, high strength, corrosion properties and good fatigue, CFRP become an alternative strength material. The models prepared by using experimental and numerical studies proved that bending and shearing strength of RC elements increased in case of using strengthened method. The various developed analyses models with CFRP for strengthened RC elements produced stress distribution, load-displacement curves and failure modes in details In this study, LUSAS package program using finite element method techniques was used for four type models having different cross-sections, spans and amount of reinforcement. Nonlinear analysis graphically produced some results which are load-displacements curves, normal and shear stress on the section, crack mechanism and failure mode