İ-Button geçiş sistemi tasarımı
Design and production of access control system with i-button
  1. Tez No: 216263
  2. Yazar: İSMAİL TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TURAN ÖZCERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Can ve mal güvenliği, insan için hayati öneme sahiptir. Sosyal bir varlık olan insan toplum içerisinde yaşamını emniyet içinde devam ettirmek için çabalar. Ancak insanlık tarihi incelendiğinde, birçok istenmeyen olayın güvenlik alanındaki boşluklardan meydana geldiği görülür. Günümüzde birçok işyeri ve ev; güvenlik ve erişim denetimi sistemi ile korunmaktadır. Ancak kullanışlı ve güvenli erişim denetimi sistemleri birçok müşteri için halen çok yüksek maliyetli bir yatırımdır.En basit anlamıyla erişim denetiminin amacı; yetkisiz kişilerin, korunmuş kaynaklara erişmelerini ve bu kaynakları kullanmalarını engellemektir. Bu tez çalışmasında erişim denetimi kavramı tartışılacak ve erişim denetimi için güvenli, kullanışlı ve genişletilebilir bir sistem en ucuza maledilmeye çalışılacaktır. Bu çalışma, düşük maliyetli ve fonksiyonel bir erişim denetimi ihtiyacıyla hazırlanmıştır.Erişim denetimi sistemimizde Dallas firmasının 1-Wire teknolojisini destekleyen cihazlarla geçiş kontrolü yapılacak ve Ethernet ağı ile ana bilgisayara gönderilen giriş-çıkış bilgileri veri tabanına kaydedilecektir. Sistem kullanıcıları i-button cihazlarını kullanarak kısıtlanmış bölgelere giriş-çıkışlarını gerçekleştirebileceklerdir. Ana bilgisayar ortamındaki veri tabanında kullanıcıların giriş-çıkış saatleri ve kimlik bilgileri kaydedilerek ileriye dönük olarak saklanabilecektir. Kullanıcı sayısının artması durumunda yeni i-button'lar sisteme eklenerek sistem genişletilebilecektir. Erişim denetiminin yapıldığı noktalar arasındaki mesafenin fazla olmasından dolayı Ethernet ağı kullanılarak bu noktalarla ana bilgisayar arasındaki veri aktarımı gerçekleştirilmiştir. Böylelikle binadaki mevcut Ethernet ağı kullanılarak kontrol noktalarına erişim sağlanmış, aynı zamanda ilave erişim masrafları da önlenmiş ve sistem maliyeti azaltılmıştır.Sistem tasarımında Dallas firmasına ait DS80C400 mikrodenetleyicisinin programlanması Keil, ana bilgisayar üzerinde çalışacak olan geçiş kontrol sistemi takip programı C# ve veri tabanı işlemleri ise SQL programlama dilleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The security of life and properties are vital. As a social existence, human being tries to continue living in the society in a safe manner. When the history of humanity is examined, it is noticed that a lot of undesirable events occured because of the weakness of security. Nowadays a lot of homes and workplaces are protected with security and access control systems. Yet installing such a safe and useful security system is very expensive for many consumers.With the simple meaning the aim of the access control is to prevent unauthorised people from accessing the preserved resources. In this thesis, the access control will be discussed and for access control, a safe, useful and scalable system will be designed at very low prices.In our access control system, access control will be performed with Dallas i-button device. User information is send over ethernet to the server and this information will be saved on a database file on server. System user will be able realized their entrance to limited a area by using own i-button. User entrance time and identify information will be saved on server database file. In case of increase of user quantity new i-buttons will be added to our access control system. Since there is a long distance between access control points and server, the data transfer will be done with ethernet. In this way, existing ethernet network in our building will be used to access control point. In this system?s design Keil uVision compiler will be used to program DS80C400 microcontroller. In the server, C# and SQL programming languages are used for database application.