Polyester film üretim tesisinde toplam verimli bakım destekli proaktif mekanik bakım uygulaması
Proactive mechanical maintenance application supported by total productive maintenance in a polyester film production facility
  1. Tez No: 933833
  2. Yazar: RECEP BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ZİYA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
TPM (Toplam verimli bakım), bir üretim tesisinde ekipmanların ömrünü uzatmayı, arızaları önceden önlemeyi ve üretkenliği artırmayı hedefleyen bir yönetim sistemidir. TPM yönetim sisteminde OEE (Overall Equipment Effectiveness-Toplam Ekipman Etkinliği) ve MTBF (Mean Time Between Failures-Arızalar Arası Ortalama Süre) değerleri, uluslararası firmalar arasında standartlaşmış ve kabul görmüş önemli üretim ve bakım performans ölçütleridir. Bu çalışmada, bir polyester film tesisinde, L5 hattında TPM metodu ile proaktif mekanik bakım programının tasarımı ve uygulama sonuçları OEE ve MTBF performans ölçütleri açısından değerlendirilmiştir. Yüksek OEE değeri, tesisinin verimli bir şekilde çalıştığını gösterir. %60'ın üzerindeki OEE değeri iyi kabul edilirken, %85'in üzerindeki değerler ise dünya standartlarında bir performans göstergesi olarak kabul edilir. MTBF ise bir ekipmanın arızalanması ile bir sonraki arıza arasındaki ortalama süreyi ifade eder. Yüksek MTBF değeri, ekipmanın daha az arızalandığını ve daha uzun süreler boyunca sorunsuz çalıştığını gösterir. Çalışmanın amacı, bir üretim tesisinde TPM metodu ile mekanik bakım faaliyetlerini fabrika hedefleri doğrultusunda değerlendirmektir. Fabrika bakım hedefleri her sezon başında OEE ve MTBF olarak belirlenir. Çalışmanın sonucunda elde edilen OEE performans değeri, vaka çalışması ve veri analizi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri kaynakları olarak işletmenin Ocak 2023 ve Mayıs 2024 ayları arasında Excel tablolar üzerine kaydettiği üretim, bakım raporları ve TPM uygulamasına ilişkin dokümanlar kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda fabrikanın L5 hattı için uluslararası standart değer olan %80 ve üzeri OEE performans değerine ulaşılmış olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular şunlardır. OEE: %86 ortalama değeri standartlara uygundur. MTBF:14,95 gün/ay ortalama değeri ise şirket hedeflerine çok yakındır. Bu sonuçlar uygulanan TPM proaktif makine bakım programının faydalı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
TPM (Total Productive Maintenance) is a management system that aims to extend the life of equipment, preventing failures and increase productivity in production plants. In the TPM management system, OEE (Overall Equipment Effectiveness) and MTBF (Mean Time Between Failures) values are important production and maintenance performance measures that are standardized and accepted among international companies. In this study, the design and implementation results of a proactive mechanical maintenance program with TPM method on the L5 line in a polyester film plant were evaluated in terms of OEE and MTBF performance measures. A high OEE value indicates that the plant is operating efficiently. OEE values above 60% are considered good, while values above 85% are considered a world-class performance indicator. MTBF refers to the average time between the failure of an equipment and the next failure. The aim of the study is to evaluate the mechanical maintenance activities in line with the factory targets with the TPM method. Factory maintenance targets are set as OEE and MTBF at the beginning of each season. The OEE performance obtained because of the study was realized using case study and data analysis methods. As data sources, production and maintenance reports recorded by the company on excel spreadsheets and documentation related to TPM implementation were used. As a result of the study, it was seen that the international standard value of 80% and above OEE performance value was achieved for the L5 line of the factory. The findings obtained in the study are as follows. OEE: 86% average value complies with the standards. MTBF: 14.95 days/month average value is very close to the company targets. These results show that the implemented TPM proactive machine maintenance program is beneficial.