Factors affecting implementation of enterprise resource planning systems and Turkey case study
Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin uygulanmasını etkileyen faktörler ve Türkiye olay incelemesi
  1. Tez No: 216282
  2. Yazar: ERDEM ERZURUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN BAYRAKTAR, YRD. DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE, YRD. DOÇ. DR. F. TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özellikle 1990'lı yıllarda, rakipleri karsısında rekabet avantajı kazanmak üzere birçokfirma Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri uygulamaya basladı. 2000'li yıllarda basarılıuygulamalar gözlemlenebilse bile, özelikle küçük ve orta büyüklükteki isletmelerdeuygulama sırasında ve uygulama sonrası problemler ön plana çıkmıstır. Öncekiarastırmalarda belirtildiği gibi, basarısız uygulamalar ciddi finansal maliyetlere yolaçmakta, hatta iflasa bile sebebiyet vermektedir. Bu sebeple, yeni bir sisteminuygulanmasını üstlenen organizasyonlar için uygulama sürecinin basarısını neyinetkilediğini bilmek çok önemlidir. Bu arastırma Türkiye'de uygulama sürecini etkileyenkritik basarı faktörlerini göstermeyi amaçlamaktadır. Basarı faktörleri hakkında bir anketolusturulmus ve çesitli konumlardaki bazı system kullanıcılarından anketi doldurmalarıistenmistir. Anket sonuçları değerlendirilip istatistiksel olarak analiz edilerek Türkiye'dekisystem kullanıcıları tarafından algılanan kritik basarı faktörleri ve önem sıraları bulunmayaçalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Especially in 1990?s, many firms in Turkey began to implement Enterprise ResourcePlanning systems, in order to gain comparative advantage against their competitors. Eventhough successful implementations can be observed in 2000?s, problems duringimplementation process or post-implementation came to foreground especially with smalland medium-sized enterprises. As stated in previous researches, unsuccessfulimplementations cause serious financial costs, or even bankruptcy. Therefore, knowingwhat affects the success of implementation process is crucial for organizations thatundertake implementation of a new system. This research aims to point out the criticalsuccess factors that affect the implementation process in Turkey. A questionnaire has beenformed and some system users of various positions have been asked to fill them.Questionnaire answers have been evaluated and statistically analyzed to find out the criticalsuccess factors and their order of importance as perceived by system users in Turkey.