İnternet servis sağlayıcı ağları
Internet service provider networks
  1. Tez No: 216283
  2. Yazar: ERDEM ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada internet servis sağlayıcı ağlarını ele alındı. Birinci bölümde internet, internetin önemine değinildi. Daha sonra veri merkezi nedir, fonksiyonları nelerdir ve ne şekilde yararlanılabilir bunlara değinildi. Özellikle servis saglayıcı ağlarından yararlanan müşterilere ne tür faydalari vardır üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde ise veri merkezi nasıl kurulur, dizayn aşamasında nelere dikkat edilir, dizayn kriterleri nelerdir acıklandı. Mevcut veri merkezi tipleri nelerdir güvenliği ne şekilde sağlanır incelendi. Ayrıca veri merkezi hangi ekipmanlarla kurulur bu ekipmanların öenmleri ve kriterleri neye göre belirlenir araştırıldı. Veri merkezilerinder servis kalitesi ve sürekliliğinin önemi ve nasıl sağlanması gerektiği ayrı bir calışma konusu oldu. Son bölümde ise veri merkezi müşterilerinden örneklemelerle kullanım grafikleri açıklandı.Araştırmamız üç ana kaynaktan yararlanıldı. Veri merkezileri hakkında hazırlanmış yazılı kaynaklar, web siteleri ve ülkemizdeki iki büyük veri merkezi olan Borusan Telekom ve Sabancı Telekom un ağlarına girerek incelemeler yapıldı. Bu incelemelerde elde edilen bulgular ve grafikler son kısımda çalışmamıza eklendi.Sonuç kısmında ise yapılan araştırma çalışmalarında elde edilen veriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study/research we dealt with internet service providers. In the first section we gave some basic information on internet and its importance. After we went on with `?what is data center,,its functions and how they could be taken advantage of .We especially mentioned the importance of data center for customers that use internet service provifders.in the third section we explained how to install data center, designing critersions/ rules/ standards and things to be taking care of while installing it. What is exiisting data center types and how their security can be maintained was explained in details. Moreover we investigated the equipments needed to install data center and their importance. We also put (some) effort on the importance of service quality and continuity and how to provide it. At the last section using usage application graphics were explained by the examples taken from real users..In this research we took advantage of 3 basic sources..written /registered sources existed about data center , web sites and 2 big data centers in our country namely borusan telekom and sabancı telekom ..we entered these companies webs and observed /studied ...the outputs and graphics coming from this observation/study/ is to be fiound at the last section of our research.