Evolution of compositionality with a bag of words syntax
Sözcük torbası dilbilgisiyle, kompozisyonelliğin evrimi
- Tez No: 216301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ YÜRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
In the last two decades, the idea of an emerging and evolving language has been studiedthoroughly. The main question behind this kind of studies is how a group of humans reachesan agreement on the phonology, lexicon and syntax. The improvements in computationaltools led the researchers build and test models that have been ran computer simulations toanswer the question. Although the models are mere re°ections of the reality, the resultshave been often useful and insightful. This dissertation follows the same line and proposesa new model, tested in a game based simulation methodology. Besides, this work tries to ¯llthe gap in the studies of lexicon compositionality and proposes a plausible explanation forthe transition from single word naming to multi word naming. The direction of the resultsis in line with the previous research such as the emergence of a stable and communicativelanguage. Moreover compositionality in lexicon is observed with a very simple bag of wordssyntax. The parameters in°uencing the results are analyzed in depth. Even though themodel does not meet the standards of the real world, future work hints insightful factsabout the transition from single word naming to syntax.
Özet (Çeviri)
Bir dilin hiç bir öncülü olmadan ortaya çıkması ve evrim geçirmesi bilimadamlarınca son20 yıldır detaylıca araştırıldı. Bu araştırmaların arkasındaki esas soru ise bir grup insanınnasıl olup da ortak bir ses sistemi, kelime haznesi ve dilbilgisi üzerinde uzlaşması ve buuzlaşmaya göre iletişim kurması oldu. Gelişen hesaplama teknikleri ve bilgisayar araçlarısayesinde bu soruya cevap olabilecek sistemleri bilgisayarlarında modelleyip sonuçlarını al-abildiler. Bu mezuniyet tezi de bu araştırma çizgisi dahilinde yeni bir model önermektedir.Bu yeni modelin cevaplamak istedi¸gi soru ise, tek kelimelik dillerden, çok kelimeli dilleregeçişin nasıl gerekleşti¸gidir. Sonuçlar, tutarlı ve düzenli bir dil ortaya çıkması açısındanönceki sonuçları desteklemektedir. Yeni bir sonuç olarak da anlamlı parçalardan oluşan çokkelimeli ve basit bir dilbilgisine sahip olan bir dil ortaya çıkmıştır. Tezde ayrıca bahsedilensonuca etki eden parametreler incelenmiştir. Model ve deneyler olgunlaşmamış ve ba-sit gerçeklemeler olmalarına ra¸gmen, geliştirilmeleri durumunda tek kelimeden dilbilgisinegeçişin nasıl oldu¸gu konusunda daha fazla bilgi ve öngörü verebilecektir.